13 Kasım 2000 22:00

Tıp eğitimi 'SOS' veriyor

Doktor hataları sonucu yaşanan dramatik olaylar zaman zaman tartışma konusu olurken, tıp fakülteleri de yetersiz altyapıları ve eğitimleriyle eleştiriden nasibini alıyor.

Paylaş
Tıp eğitimi 'SOS' veriyor
Doktor hataları sonucu yaşanan dramatik olaylar zaman zaman basında ve kamuoyunda tartışma konusu olurken, tıp fakülteleri de yetersiz altyapıları ve eğitimleriyle eleştiriden nasibini alıyor. Altyapıları tamamlanmadan yeni tıp fakülteleri açılmaması uyarısında bulunan uzmanlar, yapılan araştırmalar sonucu, Türkiye'nin geleceği ve halk sağlığı açısından ortaya çıkan tablonun çok ciddi ve endişe verici olduğu görüşünü dile getiriyorlar.
TTB rapor hazırladı
Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından hazırlanan "Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Raporu"nda da, tıp fakültelerindeki eğitimin yetersizliğine dikkat çekilerek, yeni fakülteler açılmasının engellenmesi isteniyor. 39 tıp fakültesinin bu öğretim döneminde uyguladıkları eğitim modellerinin analizine yer verilen raporda, bu 39 fakülteden 13'ünün başka bir üniversiteden eğitici desteği aldığının altı çiziliyor. K. Maraş Sütçü İmam ve Mersin Üniversitesi tıp fakültelerinin Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim verdiği vurgulanıyor. Fakültelerin yüzde 61'inde mesleksel beceriler laboratuvarı, 6'sında anatomi laboratuvarı, 3'ünde temel bilimler laboratuvarı ve 4'ünde hastane binasının olmamasının dikkat çekici olduğu ifade edilen raporda, kadavra başına düşen öğrenci sayısının bazı fakültelerde 100'ü aştığı belirtiliyor. Raporda, bölgesinde halk sağlığı ve uygulamaları yaptırabilen fakülte sayısının 14 olduğunu vurgulanarak, öğrencilerin ileride hizmet verecekleri yerlerde eğitim ve araştırma yapmasının önemine değiniliyor. Raporda yer alan diğer bilgiler ise şöyle:
 • "Tıbbi Etik ve Deontoloji Anabilim Dalı 26 fakültede bulunmuyor. Fakültelerden 14'ünde dersler farklı anabilim dalları tarafından veriliyor.
 • Fakültelerin yüzde 47'sinde Adli Tıp Anabilim Dalı bulunmuyor. Bu fakültelerin 6'sında dersler başka bir anabilim dalında veriliyor. 8 fakülte bu dalda henüz öğrenci almazken, 7 fakültede ise adli tıp dersi hiç verilmiyor.
 • Fakültelerin yüzde 57.4'ünde öğrencilerin otopsi görme şansı yok."
  Öneriler
  Araştırmalar sonucu ortaya çıkan bu tablo, halk sağlığı açısından çok ciddi ve endişe verici gerçekleri ortaya koyuyor. Politik çıkarlar gereği açılan çok sayıda tıp fakültesi yetersiz altyapısı ve eğitimiyle bir anlamda Türkiye'nin sağlık hizmetleri profilini göz önüne seriyor.
  TTB'nin bu tabloyu tersine çevirmek için getirdiği öncelikli öneriler ise şöyle:
 • "Mezun olan hekimlerin çalışma alanları ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı, TTB ve üniversiteler tarafından ortak politikalar belirlenmedilir.
 • Tıp eğitimine gerekli önem verilerek, bu alana ayrılan kaynak artırılmalıdır.
 • Öğrenci fazlalığı tıp eğitimini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bu fazlalık, çağdaş eğitim yöntemlerinin kullanımını olanaksız kılmaktadır. Bu sorunun çözümü için tıp fakültesine alınacak öğrenci sayısı acilen azaltılmalıdır."Tıp fakültelerinin temel altyapısı tamamlanmadan açılmaması uyarısında da bulunan TTB, ilgili tarafların oluşturduğu komisyonların tıp fakültelerinin açılışı için onay vermesi gerektiği görüşünü savunuyor.
 • Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
  ÖNCEKİ HABER

  TEKEL işçileri ayakta

  SONRAKİ HABER

  Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa