Özelleştirmecilere işçilerden barikat

Yeniköy Termik Santrali'ne talip olan firma yetkililerinin dün santrali görmeye geleceğini haber alan işçiler santralin önünde barikat kurdular.

Özelleştirmecilere işçilerden barikat
Santral işçileri özelleştirmecilere karşı yine barikat oluşturdular. Yeniköy Termik Santrali'ne talip olan firma yetkililerinin dün santrali görmeye geleceğini haber alan işçiler ve sendikacılar, santralin önünde barikat kurdular. Jandarmanın saldırısı sonucunda sendika yöneticileri ve bazı işçiler gözaltına alınırken, işçiler gün boyu eylemlerine devam ettiler. Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan termik santrali işçileri, daha önce de firma temsilcilerini santrallere almamışlardı.
Bayındır Holding, Mimag, Pasificorp ve National Power adlı firmaların oluşturduğu konsorsiyumun temsilcilerinden oluşan 10 kişilik bir heyet dün sabah Yeniköy Termik Santrali'ni görmeye geldiler. Ancak işçiler ve Tes-İş Sendikası yöneticileri, santral önünde barikat oluşturarak özelleştirmecileri santrale almayacaklarını açıkladılar. Bunun üzerine işçilere cop ve dipçiklerle saldıran jandarma, Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Erol Soğancı, Tes-İş Yatağan Şube Sekreteri Dinçer Yıldız, Disiplin Kurulu Başkanı Mastafa Zeki Seyfioğlu, İşyeri Temsilcisi Mehmet Ünal, İşyeri Temsilcisi Recep Sucuoğlu ile Adil Eroğlu ve Mehmet Şahin adlı işçileri gözaltına aldı.
Jandarma koruması altında firma temsilcilerinin santrale girmesine rağmen işçiler eylemlerine devam ettiler.
Kaymakam koruması
Konuya ilişkin bir açıklama yapan Milas Kaymakamı Ayhan Boyacı, santrale talip firmaların tesisi görmek ve yerinde incelemeler yapmak üzere geldiğini, sendikacıların ise buna karşı koyarak, protesto ettiğini söyledi. Boyacı, "Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir, firma temsilcilerinden oluşan 10 kişi talip oldukları tesisi görmek istiyor. Biz de devlet olarak her tür önlemi aldık, alacağız" dedi. Yeniköy Termik Santrali Genel Müdürü Muzaffer Başaran da firma temsilcilerinin santral idare binasında konuk edildiğini ve sorun yaşanmayacağını ifade etti.
Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri işçileri daha önce de aynı konsorsiyumu santrallere almamışlar ve günlerce santraller önünde barikat kurarak özelleştirmeyi protesto etmişlerdi.
www.evrensel.net