22 Ağustos 2011 11:48

Ordu’da HES’ e karşı birlik

ORDU Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu, Mesudiye İlçesi Türk Köyündeki toplantıda HES’lerin durdurulması için neler yapılması gerektiği tartışıldı.Köykent Projesi kapsamında olan köyün “Köy Konağın”da yapılan toplantıya Platform üyeleri, Köy Muhtarı Hüseyin Erdem, Esatlı Köy&

Ordu’da HES’ e karşı birlik

Paylaş

ORDU Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu, Mesudiye İlçesi Türk Köyündeki toplantıda HES’lerin durdurulması için neler yapılması gerektiği tartışıldı.

Köykent Projesi kapsamında olan köyün “Köy Konağın”da yapılan toplantıya Platform üyeleri, Köy Muhtarı Hüseyin Erdem, Esatlı Köyü Derneği Başkanı Yamen Coşkun ve köy halkı katıldı.

Toplantıyı açan Türk Köyü Muhtarı Hüseyin Erdem, bundan sonra neler yapmaları gerektiği konusunda görüş alışverişi yapacakları belirtti. Platform adına konuşan Coşkun Türkeli de, “Bu bölgede yapılmak istenen Murat I-2-3 HES ve General HES için dava açtık. Mahkeme davayı kabul etti. İki HES’ e ortak dava açtığımızdan mahkeme bu davaları ayrı ayrı görüşme kararı aldı. Bu konuda kısa süre içinde sonuç alacağız” dedi. Türkeli, Topçam Barajının devamında yapılan Darıca 1 HES’ in, elektrik üretir duruma gelmesine karşın kaçak inşaat olduğunun ortaya çıkması üzerine, bu hafta suç duyurusunda bulunacaklarını da ekledi.

‘HUKUK YETERLİ DEĞİL’

Türk Köyünden Veli Aydoğan, “Hukuk yanında diğer yolları da denemek gerekir. Jandarma bizi alsın. İdam edecek değiller ya! Hapishaneye atsalar da biz kararlı olmalıyız”dedi. Esatlı Köyü Derneği Başkanı Yamen Coşkun da, “Türk Köyü ile birlikte haklarımızı koruyacağız” diye konuştu. Platform üyelerinden Ertuğrul Gönül ve Coşkun Özbucak da söz alarak, şirketlerin çalışmalarını yasaları hiçe sayarak yaptıklarını, köylünün arazilerine izinsiz girerek kullandıklarını anlattılar. Toplantıda bulunan yaklaşık 80 kişi, HES’leri durdurmak için imza kampanyası başlatarak yetkililere ve mahkemeye bu imzaları sunacaklarını belirttiler. (Ordu/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'İş, ekmek yoksa Fuar da yok'

SONRAKİ HABER

İsrail askerleri 18 Filistinliyi gözaltına aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa