14 Kasım 2000 03:00

Filistin yarın meydan okuyacak

Yaser Arafat'ın liderliğini yaptığı El-Fetih'in Batı Şeria'daki yöneticisi Mervan Barguti, 15 Kasım Çarşamba günü Filistin halkının egemenliğini vurgulamak için "özel eylemlilikler" düzenleneceğini söyledi.

Paylaş
Filistin yarın meydan okuyacak
Yaser Arafat'ın liderliğini yaptığı El-Fetih'in Batı Şeria'daki yöneticisi Mervan Barguti, 15 Kasım Çarşamba günü Filistin halkının egemenliğini vurgulamak için "özel eylemlilikler" düzenleneceğini söyledi. Filistin liderliği, 15 Kasım'da bağımsızlık ilan edeceğini bildirmiş, ancak daha sonra bu planından vazgeçmişti. Barguti'nin "özel eylemlilikler"inin, halkın bağımsızlık talebini ifade edeceği kitlesel gösteriler olacağı sanılıyor.
'Bağımsızlığa dek'
Batı Şeria'da altı haftadır Tanzim milislerinin operasyonlarını yöneten Barguti, bu açıklamasını, İsrail füzeleriyle katledilen iki Filistinlinin cenaze töreninde yaptı. Önceki günkü törene katılan binlerce Filistinli, İsrail işgalinin derhal sona ermesi yönünde sloganlar attılar. Barguti, törende yaptığı konuşmada, İsrail tankları ve helikopterlerinin Filistinlileri korkutamayacağını söyledi. El-Fetih yöneticisi, "İntifada, bağımsızlık kazanılana dek sürecektir" diye konuştu ve Filistinlilerden "birlik ve sabır" istedi.
İhbarcı cezalandırıldı
Bu arada, İsrail ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle ilk kez bir Filistinli kurşuna dizildi.
Kasım Hlef adlı Filistinlinin, İsrailli işgalcilere yardım ettiği suçlamasıyla önceki gün Kudüs'ün kuzeyindeki A-Ram köyünde öldürüldüğünü belirten Filistinli yetkililer, Hlef'in cezasının 12 el ateş edilmek suretiyle infaz edildiğini kaydetti.
Yetkililer, Hlef'in, bir Tanzim liderinin İsrailliler tarafından Beytüllahim kentinde bir roket saldırısıyla öldürülmesinde işbirliği yaptığı için cezalandırıldığını açıkladı.
Clinton-Barak görüşmesi
ABD'nin Filistin yönetimini "barışa ikna etme" çabaları da sürüyor. ABD Başkanı Bill Clinton, İsrail Başbakanı Ehud Barak ile bölgedeki son durumu görüştü.
Başbakan Barak, kendisini taşıyan özel uçağın önceki gece 01.00'de Washington yakınlarındaki Andrews askeri üssüne inişinden hemen sonra, Clinton ile Beyaz Saray'da 3 saat süren bir görüşme yaptı.
Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Barak, Katar'daki İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) zirvesinde, ülkesiyle ilişkilerin kesilmesi ve cihat ilan edilmesi çağrılarından üzüntü duyduğunu söyledi. İsrail Başbakanı, Filistinlilerin korunması için bölgeye uluslararası güç gönderilmesi fikrine karşı olduğunu da yineledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Konvoy bugün Londra'da

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa