13 Kasım 2000 03:00

Berlin'de eğitimcilerden senatoya

   büyük tepki

Paylaş
Berlin'de eğitimcilerden senatoya
   büyük tepki
Dün Berlin'de bir araya gelen yaklaşık 50 bin eğitim emekçisi, öğrenci ve veli, Berlin Senatosu'nun eğitim alanında yapmayı planladığı kısıtlamaları protesto etti. Kentin 7 ayrı bölgesinde bir araya gelerek yürüyüşe geçen göstericiler, kısıtlama planlarının derhal geri çekilmesini ve herkese eğitim alanında şans eşitliği tanınmasını istediler. Başta Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) olmak üzere sendikalar, öğrenci örgütleri ve kitle örgütleri tarafından düzenlenen gösteri sırasında öğretmen yetersizliği de protesto edildi.
"Eğitim İçin Gelecek" sloganıyla düzenlenen eylemde; eyalet hükümetinin "tasarruf" adı altında yaptığı kısıtlamaların eğitime önemli darbeler vurduğu, okullarda sınıfların kapasitenin üzerinde ders yaptığı, öğretmen yetersizliğinden bazı derslerin boş geçtiği ya da öğretmen açığını kapatmak için bazı eğitimcilerin gereğinden daha fazla çalıştığına dikkat çekildi. Geçtiğimiz yaz aylarında Eyalet Eğitim Senatörlüğü tarafından çıkarılan Kreş Personel Düzenlemesi ile eğitim emekçilerinin sayısında önemli bir düşüş öngörülmüştü.
Kreşlerden üniversitelere kadar olan bütün eğitim kurumlarındaki kısıtlamaların protesto edildiği gösteriye, ailelerin ve öğrencilerin yoğun katılımı dikkat çekti.
Daha fazla bütçe
GEW sendikası adına yapılan konuşmada, "Eyalet Senatosu'nun planı uyarınca, çocuk yuvalarına yapılan yardımlar kısıtlandı ve eğitmenlerin sayısı azaltıldı. Bu da çocukların yetişmesine darbe vuruyor. Ayrıca gençlik merkezleri kapatılarak, gençlerin sosyal faaliyet alanları yok edildi ve böylece gençler sokaklara bırakıldı" denildi. Berlin'de daha iyi kreş, daha fazla çocuk ve gençlik yardımı, daha fazla sosyal danışmanlık hizmeti, daha fazla okul ve daha fazla bilimsel çalışmanın yaratılmasının koşullarının oluşturulmasını isteyen GEW, bunlar sağlanmadığı sürece eylemlerin devam edeceğini açıkladı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

AB Zirvesi zorlu geçecek

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa