Formasyon öfkesi Ankara'da yankılandı

Öğretmenlik hakları için Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya giden fen ve edebiyat fakültesi öğrencilerinin temsilcileri taleplerini bir kez daha dile getirdiler.

Formasyon öfkesi Ankara'da yankılandı
Öğretmenlik hakları ellerinden alındığı için Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden önceki gün yola çıkan fen ve edebiyat fakültesi öğrencilerinin temsilcileri dün Ankara'da isteklerini bir kez daha dile getirdiler.
İstanbul, Mimar Sinan, İnönü ve Muğla üniversitelerinde sınıflardan seçilen 25 temsilci Ankara'da Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) gibi formasyon haklarının ellerinden alınmasında rol alan kurumlara taleplerini ileterek, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi (DTCF) öğrencilerinin düzenledikleri basın açıklamasına da destek verdiler.
İlk olarak YÖK Eğitim Öğretim Daire Başkanı Sibel İrkey'le görüşen temsilciler, İrkey'e dilekçelerle topladıkları imzaları ve taleplerini içeren dosyayı sundular. İrkey'e "Türkiye'deki öğretmen açığının da göz önüne alınarak formasyon haklarını geri verilmesine" dair isteklerini ileten temsilciler, bu konuda YÖK'ün üzerine düşen görevi yapması gerektiğini vurguladılar. Temsilcilerin taleplerinde haklı olduklarını söyleyen İrkey, formasyon uygulamasının kaldırılması kararının MEB ile birlikte alındığını ve asıl yetki sahibinin MEB olduğunu ifade etti. İrkey, formasyonun verileceği üniversitelerin dekanlarının taleplerine göre her üniversite için belli bir kontenjan belirlediklerini dile getirerek, mezun olan her öğrenciyi kapsayacak kontenjanın verilemeyeceğini bildirdi. Fen ve edebiyat fakültesinden mezun olan öğrencileri istihdam etmekle YÖK'ün sorumlu olmadığını savunan İrkey, formasyon hakkının alınmasında asıl suçlunun MEB olduğunu söyledi.
DTCF'de protesto
Görüşmeden sonra temsilciler, gerçekleştirilecek basın açıklamasına destek vermek için DTCF önüne geldiler. Şehir dışından gelen öğrenci temsilcilerinin DTCF bahçesine alınmaması nedeniyle basın açıklamalarını fakülte dışına çıkarak yapan öğrenciler, "Diplomalı işsiz olmayacağız", "Formasyon hakkımız engellenemez", "Savaşa değil, eğitime bütçe", "Sözleşmeli değil, kadrolu öğretmenlik" dövizleriyle tepkilerini ifade ettiler.
"IMF defol üniversiteler bizimdir", "Öğrenciler birlik, iş, bilim özgürlük" sloganlarının atıldığı eylemde konuşan DTCF öğrencilerinden Özgür Eren, IMF ile YÖK arasında "Milli Eğitim Projesi" adı altında bir anlaşma imzalandığını ve bu anlaşmayla formasyon haklarının ellerinden alındığını dile getirerek, "nitelikli öğretmen yetiştireceğiz" iddiasıyla ellerinden alınan öğretmenlik haklarını geri istediklerini belirtti.
Ankara dışından gelen öğrenci temsilcileri adına konuşan Taylan Kapucu da, bilgi deneyimlerini DTCF'li öğrencilerle paylaşarak, 1980 sonrası ilk öğrenci boykotunu formasyon eylemiyle gerçekleştirdiklerini kaydetti. Kapucu, bütün öğrencileri formasyon eylemlerine destek vermeye çağırdı.
MEB'de yetkili sorunu
Açıklamadan sonra MEB Personel Genel Müdürü Hüseyin Acar ile görüşmeye gelen temsilciler bir süre Acar'ın makamında bekletildi. Temsilcilerden sadece 5 kişinin içeri girip talepleri iletebileceğinin açıklanmasından sonra içeri giren öğrenciler, Acar'a da taleplerini içeren dosyayı ve topladıkları imzalı dilekçeleri sundular. Temsilcilerin taleplerini "Eğer beni ilgilendiren bir durum varsa dekanlıklara yazılı açıklama gönderirim, ama konu beni ilgilendirmiyorsa ilgili makama ileteceğim" diyerek yanıtlayan Acar, daha sonra görüşmenin bittiğini söyledi.
www.evrensel.net