22 Ağustos 2011 11:03

Burkay’a ‘Gülümse’ şiirli tablo

Diyarbakır’a gelen Kemal Burkay, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ve Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ı ziyaret etti.Dün Diyarbakır’a gelen şair-yazar Kemal Burkay, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i makamında ziyaret etti. Burkay'a HAK-PAR yöneticileri eşlik etti.Burka

Burkay’a ‘Gülümse’ şiirli tablo

Paylaş

Dün Diyarbakır’a gelen şair-yazar Kemal Burkay, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i makamında ziyaret etti. Burkay'a HAK-PAR yöneticileri eşlik etti.

Burkay’ın Türkiye’ye gelişinin, Türkiye’ye hala yasaklı oldukları için giremeyen siyaset ve sanatçılar için ön açıcı olmasını temenni ettiğini belirterek konuşmasına başlayan Osman Baydemir, demokrasi, özgürlük ve barış için Kürt halkının birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Baydemir, akan kanın durması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Baydemir,  Burkay’a, Kürt siyasetçileri ve insan hakları savunucularına yönelik düzenlenen operasyonda çekilen ve üzerinde Burkay’ın yazdığı “Gülümse” isimli şiirinden dizelerinde yer aldığı tablo ile 2 ciltlik Dengbêj Antolojisi kitabını hediye etti.  Burkay ise Baydemir tarafından dile getirilen barış, özgürlük ve demokrasinin bir an önce tesis edilmesini ümit ettiğini ifade etti. (DİYARBAKIR)


SUR BELEDİYESİNE ZİYARET

Kemal Burkay, kentte gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Burkay, Demirbaş'ı yurtdışındayken tanıdığını ve çok dilli belediye çalışmalarını takip ettiğini belirterek, "Ne yazık ki bu çalışmalardan dolayı bedel ödemek zorunda kaldı. Görevden alındı ve şimdi de hastalığına rağmen yurt dışına çıkmasına izin verilmiyor. Ama gelecekte bunların tamamen biteceğine inanıyorum" dedi. Son günlerde artan askeri operasyonlara dikkat çeken Burkay, şunları aktardı: "Son günlerde gergin bir ortamdan geçiyoruz. Çatışmalar yaşanmaya başlandı. Halbuki seçimlerden sonra daha barışçıl bir ortam bekliyorduk. Yeni anayasa çalışmaları, demokratikleşmenin önündeki engellerin kaldırılması için adımlar bekliyorduk."

Burkay'ın ardından konuşan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ise, Burkay'ın ziyaretinden dolayı memnuniyeti dile getirerek, yurt dışında yaşamak zorunda olan bütün Kürtlerin bu topraklara dönüp özgür ve demokratik bir ortamda yaşamalarını diledi. Demirbaş, Burkay'a üzerinde Kürtçe yazılı Sur Belediyesi amblemi olan plaket ve belediye yayınlarından oluşan "Her gece bir masal (Sere şeve çiroke)" kitap setini armağan etti.

ÖNCEKİ HABER

Ereğli'de garip bir gerginlik

SONRAKİ HABER

Hatay'da şiddetli yağış bentleri yıktı, bir mahalle su altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa