09 Kasım 2000 22:00

Hükümetten siyanüre 'evet'

Başbakanlık, tüm kamu kuruluşlarına, 'siyanürlü altın madeni işletilme izni verilmesi' talimatı verdi. Çevre Bakanlığı'ndan Eurogold lehine karar çıktı.

Paylaş
Hükümetten siyanüre 'Evet'
Bölgelerinde sinayürle altın üretimine karşı yıllardır mücadele eden Bergama köylüleri, önümüzdeki günlerde Bergama'dan Çanakkale'ye kadar yürüyerek bir protesto eylemi daha gerçekleştirecekler. Hükümet ise siyanürlü altın üretimine vize verdi.
İzmir-Bergama-Eşme-Sivrihisar Elele Hareketi tarafından düzenlenen "Bergama Köylüleriyle Dayanışma" kokteylinde konuşan Bergama Çevre Yürütme Kurulu Sözcüsü Oktay Konyar, Bergama ve ülke topraklarını emperyalizme karşı korumak için mücadele ettiklerini belirtti. Bergama köylülerinin eylemleri ile gizli örgüt kurma suçlamasına maruz kaldıklarını ifade eden Konyar, "Bergama köylülerinin hukuksal alanda kazandığı zaferi, değişik yollarla gölgelemek istiyorlar ama biz kararlıyız. Eurogold firması, Bergama ile Türkiye'yi terk edinceye kadar hukuksal eylemlerimiz sürecektir" dedi. Konyar, Bergama köylülerinin önümüzdeki günlerde Bergama'dan Çanakkale'ye kadar yürüyerek 11 yıldır sürdürdükleri mücadelelerine yeni bir boyut katacaklarını da kaydetti.
Hükümetten siyanüre vize
Bergama köylülerinin siyanürlü yöntemle altın üretimine karşı açtığı davada vekilliğini yapan Avukat Senih Özay da, Başbakanlığın TÜBİTAK raporuna dayanarak ilgili tüm kamu kuruluşlarına "siyanürlü altın madeni işletilme izni verilmesi" talimatı verdiğini söyledi. Çevre Bakanlığı'nda maden şirketi lehine kararın çıktığını, Bayındırlık ve İskân ile Sağlık bakanlıklarının izinlerinin de çıkmak üzere olduğunu öğrendiklerini ifade eden Özay, "Bergama köylüsü daha önce nasıl hukuk zaferi kazandıysa, yeniden davalar açılacak, kazanılacaktır. Bergama köylüleri de tüm dünyaya örnek olan sivil itaatsizlik eylemlerine devam edecektir" dedi.
Yeni davalar açılacak
Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Tuncay Karaçorlu da İzmir-Bergama-Eşme-Sivrihisar Elele Hareketi'ne, yeni davaların açılması konusunda Bergama köylülerine gereken desteği vereceğini bildirdi. Konuşmaların ardından şair Refik Uğur ve Asım Gönen şiirlerini okudu.
Dayanışma toplantısına İzmir Barosu Başkanı Noyan Özkan, Bergama eski Belediye Başkanı Sefa Taşkın, TMMOB'a bağlı odaların İzmir şube yetkilileri ve sendika, siyasi partilerin temsilcileri de katıldı. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Öğrenci temsilcileri Ankara'da
Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde eğitim gören ve öğretmen olma hakları ellerinden alınan Edebiyat ve Fen fakülteleri öğrencilerinden temsilciler, bugün Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı ile YÖK Yüksek Daire Temsilciler Kurulu ve Talim ve Terbiye Kurumu'ndan yetkililerle görüşecekler. Öğrenci temsilcileri, taleplerine kulak verilmesini, aksi takdirde, okullarda eğitim ve öğretimin devam koşullarının ortadan kalkacağını söyleyecekler.
İstanbul Üniversitesi'nden temsilciler, dün Ankara'ya alkış ve sloganlar eşliğinde yollandılar.
Kitlesel uğurlama
İÜ Edebiyat ve Fen Fakülteleri öğrencileri, "Diplomalı işsiz olmayacağız", " Öğrenciler birlik; iş, bilim, özgürlük", "Öğretmenlik hakkımız satılamaz", "Vekil öğretmenlik kaldırılsın", " Öğretmen açığı kapatılsın", "Öğretmenlik hakkımız, söke söke alırız", "Formasyon haktır, satılamaz" sloganları atarak Ankara'ya kararlı oldukları mesajını yolladılar. Yaklaşık 1000 öğrenci, anfileri dolaşarak Fen Fakültesi bahçesine çıkarken, polis gazetecilerin bahçeye girmesini, kapıları kapayarak engelledi. Gazeteciler ile öğrenciler arasında bulunan demir kapının parmaklıklarına çıkarak basın açıklamasını okuyan Öğrenci Temsilcisi Taylan Kapucu, 26 Ekim ile 2-3 Kasım tarihlerinde yaptıkları eylemlerin başarıya ulaştığını belirtti. Kapucu, "Bu etkinlikleri gerçekleştirirken, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, önümüzdeki yıl 12 yıllık zorunlu eğitime geçileceğini söyledi. YÖK Başkanı Gürüz, 'Fen ve Edebiyat Fakülteleri öğrencileri dilerlerse ilköğretim sertifika programına kayıt olabilirler veya mezun olduktan sonra 3 dönemlik yükseklisans programına kayıt olabilirler' açıklaması yaptı. YÖK Genel Kurulu'nda formasyon derslerini fahiş fiyata sattığı gerekçesiyle MÜ Atatürk Eğitim Fakültesi hakkında soruşturma açılmasını kararlıştırdı. Öğretmenlik derslerinin 'satılığa' çıkarılmasında kendilerinini payı yokmuş gibi, ilgili okulların yöneticilerine soruşturma açıyorlar" dedi.
Polis kapıyı kırdı...
2003 yılında kendi branşlarındaki ve mesleki teknik okullardaki öğretmen açığının 400 bine ulaşacağını söyleyen Kapucu, öğretmen açığının bu denli buyük olduğu bir dönemde 12 yıllık zorumlu eğitime geçişin çok zor olduğunu kaydetti. Türkiye'nin çeşitli üniversitelerindeki Fen ve Edebiyat fakültesi öğrencilerinin Ankara'ya geleceğini dile getiren Kapucu'nun konuşmasının ardından öğrenciler, "Öğretmenlik hakkımız, söke söke alırız" sloganını attı.
Basın açıklamasının ardından öğrenci temsilcileri Ankara'ya gitmek üzere araçlara binmek için bahçeden çıkmak istedi. Ancak, polisin bir süre kapıyı açmaması tartışmaya sebep oldu. Daha sonra polisin kapıyı açmaya ikna olmasına rağmen, bu sefer de okul görevlileri anahtarı vermediler. Bunun üzerine, polis kapıyı kırarak temsilcilerin çıkmasını sağladı.
Malatya'dan toplanan imzalar da yolda
Malatya İnönü Üniversitesi'nden formasyon hakkını geri isteyen öğrencilerin topladığı imzalar da dün yola çıkarıldı. Dün öğle saatlerinde Fen-Edebiyat Fakültesi önünde toplanan 200 öğrenci Ankara'ya göndermek için seçtikleri üç temsilciyi alkışlar ve sloganlar eşliğinde araçlara bindirdiler. Uğurlama sonrasında üniversite durağına gelen jandarma, durakta bulunan iktisat ve Eğitim Fakültesi öğrencilerinin kimliklerine bir süre el koydu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kamu emekçileri Güvenpark'ta

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa