10 Kasım 2000 03:00

Kamu emekçileri Güvenpark'ta

2001 yılı bütçesini protesto için Ankara'ya giden KESK ve KESK'e bağlı sendikaların yöneticileri Güvenpark'ta iki günlük oturma eylemine başladılar.

Paylaş
Kamu emekçileri Güvenpark'ta
Kamu emekçilerinin 2001 Yılı Bütçesi'ne karşı 5 koldan başlattığı yürüyüş dün Ankara'ya ulaştı. Akşam saatlerinde Ankara'ya ulaşan kamu emekçileri, kendilerini karşılayan Ankaralı emekçilerle birlikte iki gün sürecek oturma eylemine başladılar. Eyleme, yaklaşık 2 bin kamu emekçisi katılıyor.
İstanbul, İzmir, Trabzon, Diyarbakır ve Adana'dan yola çıkan ve genellikle KESK ile KESK'e bağlı sendikaların yöneticilerinden oluşan kamu emekçilerini taşıyan otobüsler dün saat 15.00 sıralarında Sıhhiye Köprüsü'ne vardı. Bu arada yürüyüşçüleri karşılamak isteyen Ankaralı kamu emekçileri ise öğle saatlerinden itibaren Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan Eğitim-Sen Ankara 1 No'lu Şubesi önünde toplandı.
Sıhhıye Köprüsü'nde otobüslerinden indikten sonra Abdi İpekçi Parkı'na geçerek kortej oluşturan kamu emekçileri daha sonra sloganlar atarak Kızılay'a doğru yürüyüşe geçtiler. "Tasarruflarımız için halktan yana bütçe için yürüyoruz-KESK" yazılı pankartın ardından yürüyen kamu emekçileri, Mithatpaşa Caddesi üzerinden Ziya Gökalp Caddesi'ne vardı. Burada kendilerini bekleyen Ankaralı kamu emekçileriyle buluşan KESK'liler, daha sonra "Zafer direnen emekçinin olacak", "Direne direne kazanacağız", "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye" sloganlarını atarak Güvenpark'a hareket etti.
Polatlı'da yürüyüş
KESK'in İstanbul'dan hareket eden yürüyüş kolu Ankara'ya varmadan önceki son durak olan Polatlı'da Eğitim-Sen Temsilciliği tarafından Terminal'de karşılandı. Terminalden Polatlı Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyen yürüşçüler, polisin eylemi engeleme girişimini "Emekçiye değil çetelere barikat" sloganıyla protesto ettiler. Sık sık "Direne direne kazanacağız", "11 Kasım sonrası Ankara'dayız", "Bankalara değil emekçiye bütçe" sloganları atan yürüyüşçülere zaman zaman çevreden alkışlarla destek verildi.
ÖNCEKİ HABER

Üç banka daha talana açılıyor

SONRAKİ HABER

Sinop'ta tek katlı ahşap ev yandı: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa