'Bana İsrail cinayet işliyor dedirtemezsiniz'

İsrail ve Filistin arasındaki "çatışma"ları inceleyecek uluslararası komisyona eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de alındı.

'Bana İsrail cinayet işliyor dedirtemezsiniz'
İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaları araştıracak uluslararası komisyonun başına ABD'li eski Senatör George Mitchell getirildi. Mitchell, iki yıl önce Kuzey İrlanda'da imzalanan "Kutsal Cuma" anlaşmasında da arabuluculuk yapmıştı. Komisyon, Mitchell'in yanı sıra eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ABD'li Senatör Warren Rudman, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik İşleri Şefi Javier Solana ve Norveç Dışişleri Bakanı Thorbjoern Jagland'dan oluşuyor.
12 Eylül öncesinde sarf ettiği "Bana sağcılar cinayet işliyor dedirtemezsiniz" cümlesi belleklerden silinmeyen Demirel'in, İsrail katliamlarından dolayı Filistinlileri ve Filistin yönetimini sorumlu tutan ABD'nin denetiminde kurulan komisyonda ne gibi fikirler üretceği merak ediliyor. Demirel, İsrail ile en "sıcak" ilişkilere sahip Türk politikacıların başında geliyor.
Bu komisyonun yeniden başlayacak olan Ortadoğu görüşmelerinin arifesinde kurulması dikkat çekti. Komisyonun oluşturulması, geçtiğimiz ay Mısır'ın Şarm el-Şeyh kentinde yapılan Ortadoğu zirvesinde kararlaştırılmıştı. Filistin tarafı söz konusu komisyonun uluslararası bir kimliği olması gerektiğini savunmuş, İsrail ise komisyonunun başında ABD'nin bulunmasında ısrar etmişti.
Komisyon, sadece çatışmaların ilk altı haftasını inceleyecek. Fakat, Şarm el-Şeyh'in imzalamasından birkaç saat sonra çatışmalar yeniden alevlenmişti. İsrail bu tarihten itibaren de çok sayıda Filistinli genci öldürdü.
Filistin ABD'ye zayıf gidiyor
Filistin tarafını görüşmelerde zora sokacak tek etken, araştırma komisyonun kurulması değil. İsrail yönetimi, Filistin tarafının "bağımsız koruma gücü" önerisini reddetti. Filistin'e bir Birleşmiş Milletler (BM) gücü yerleştirilmesi önerisi hakkında ABD yönetimi ise henüz net bir tutum sergilemiş değil. ABD'nin bu konudaki görüşünün Filistin lideri Yaser Arafat ile ABD Başkanı Bill Clinton'ın bugünkü görüşmesiyle birlikte açıklanacağı tahmin ediliyor. Ancak ABD'nin Çin ve Rusya'nın da dahil olmayı düşündüğü böylesi bir güce karşı çıkması bekleniyor. Nitekim, Pentagon tarafından sızdırılan haberlere göre, ABD yönetimi Filistin'e "eğer bu konuda kararlı iseler" İsrail tarafı ile birlikte çalışmaları gerektiğini söyleyecek. Bugün, söz konusu öneri Birleşmiş Milletler'in belirleyici organı olan Güvenlik Konseyi'nde de oya sunulacak.
İsrail yönetimi öneriye karşı çıkmasına gerekçe olarak, BM gücünün "silahlı Filistinlileri durdurmaya yetmeyeceğini, bu gücün Filistin tarafından İsrail'in saldırılara müdahalelerini engellemek için kalkan olarak kullanılacağını" gösteriyor. Önceki gün konu ile ilgili açıklama yapan İsrail Başbakanı Ehud Barak, "Uluslararası güç talep ederlerse buna kesinlikle karşı çıkacağız" dedi.
Öte yandan, İsrail, Batı Şeria'daki yerleşimci bölgelerini genişletmeyi tasarladığını ilan etti. Yeni yerleşimler için 206 milyon dolarlık bütçe ayrıldı.
Köylere ağır makinalılarla saldırdılar
Batı Şeria ve Gazze halen İsrail askerlerinin kontrolü altında. Önceki günkü saldırılarda 4, dünkü çatışmalarda da 3 Filistinli yaşamını yitirdi, 110 kişi de yaralandı. Yahudi yerleşimciler zeytin bahçelerindeki ve otoyollardaki Filistinlilere saldırdılar. Öldürülenlerden arasında 7 yaşındaki bir çocuk da var.
BEYTÜLLAHİM
Önceki gün Abdullah Halid isimli 24 yaşındaki genç, göğsünden vurularak öldürüldü. Öğleden sonra yaşanan çatışmalarda 15 Filistinli yaralandı. İsrail askerleri, Beit Jala köyünü ve Aida Mülteci Kampı'nı iki saat boyunca top ve ağır makinalı silah mermisi yağmuruna tuttu. Bu saldırıda da 10 kişi yaralandı. Kampta yaralananlardan 13 yaşındaki kızı, evinde otururken duvarı delen bir şarapnel parçasının vurduğu bildirildi. Akşam saatlerinde Beit Sahur da makinalı silah saldırılarına maruz kaldı.
EL HALİL
Çatışmalarda 9'u silahla olmak üzere 17 kişi yaralandı. Çevre köyleri basan İsrail askerleri, evleri aradılar, Filistinlilere ait mallara zarar verdiler ve bazı kişileri döverek göz altına aldılar. El Halil de makinalı silahlarla tarandı.
RAMALLAH
El Bireh girişindeki çatışmalarda en az 10 kişi yaralandı. Betunya ve El Bireh'in eteklerine makinalı silahlarla saldırıldı.
GAZZE
2 gencin cenaze töreni yapıldı. 57 Filistinli mermilerle yaralandı. Önceki gün yaralanan 24 yaşındaki Muhammed Mahani, dün Şifa hastanesinde öldü. Yaralılardan Muhammed Mahmut Saker'in (14) Muhammed Kemal Mansur'un (17) ve Mazen Yaser Timraz'ın (19) durumları ağır. Akşam İsrail askerleri Netzarim ve Han Yunus'a tanklarla girdiler. Karni geçiş noktası yakınlarında dün sabahki çatışmada da 14 yaşındaki Farez Uda adlı Filistinli genç boynundan vurularak öldü. Cumartesi günü aynı yerde başından vurulan 13 yaşındaki İbrahim Kasas, dün sabah hastanede öldü.
CENİN
Silahla yaralanan 15 kişiden yüzünden vurulan bir gencin durumu ciddi. Tayasir köyüne yeni bir İsrail üssü kuruldu.
TULKAREM
14 yaşındaki Vecdi Allam El Hattab'ın cenazesinin ardından çatışmalar çıktı, 10 Filistinli yaralandı.
NABLUS
Askerler ile yerleşimciler Filistinli köylerine birlikte saldırdılar. 8 kişi yaralandı.
SALFİT
7 yaşındaki Mahmud Amin, kaldırımda yürürken yerleşimciler tarafından ezilerek öldürüldü.
REFAH
3 Kasım'da vurulan Said Hamit öldü.
KUDÜS
Kudüs köylerine giren İsrail askerleri, mallara zarar verdiler. bazı Filistinlileri gözaltına aldılar. El Ram, Dahiet El Barid ve Kalandiya Mülteci Kampı'na yönelik saldırılarda 15 kişi yaralandı.
www.evrensel.net