07 Kasım 2000 03:00

İmzalar Başbakan'a fakslandı

Hükümetin 2001 bütçesinde kamu emekçilerine yaptığı yüzde 10'luk zamma tepki gösteren KESK üyesi kamu emekçileri, topladıkları imzaları Başbakan Bülent Ecevit'e faksladılar.

Paylaş
İmzalar Başbakan'a fakslandı
Hükümetin 2001 bütçesinde kamu emekçilerine yaptığı yüzde 10'luk zamma tepki gösteren KESK üyesi kamu emekçileri, topladıkları imzaları Başbakan Bülent Ecevit'e faksladılar.
Antalya'da PTT önünde toplanan kamu emekçileri adına konuşan KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar, hükümetin, maaşlara yüzde 10'luk bir zam oranı açıklamakla emekçi karşıtı bir tavır ortaya koyduğunu söyledi. "Tasarruflarımız rantiyeye peşkeş çekilmiştir. Tasarruf kesintilerimiz, kaynak olmadığı gerekçesiyle ödenmiyor. Ülkemizde kaynak sorunu yoktur. Sorun mevcut kaynakların adil ve eşit paylaşılamamasıdır" diyen Ayar, KESK'e bağlı kamu emekçilerinin, ülke genelinde başlattığı imza kamyanyalarının sonuçlandığını ifade etti. Konuşmalardan sonra toplanan 5000 imza Başbakan Bülent Ecevit'e fakslandı.
Eskişehir'de Selami Vardar İşhanı önünde süren imza kampanyası geçtiğimiz günlerde sona erdi. İmzaları Başbakanlığa fakslayacaklarını belirten KESK Eskişehir Dönem Sözcüsü Şenol Beycan, kamu emekçilerini 11 Kasım'da yapılacak mitinge çağırdı. Soma'da toplanan 3000 imzanın da önümüzdeki günlerde Ecevit'e gönderileceği bildirildi.
Bütçe panelleri
Bir yandan imza toplayan, bir yandan afişler asan kamu emekçileri panel ve toplantılar düzenleyerek aydınlatma faaliyetleri de yürütüyorlar. Kocaeli'deki "Halk İçin Bütçe" konulu konferansa katılan KESK MYK Üyesi Cengiz Uzuner, bütçe taslağını protesto etmek ve yeniden düzenlenmesi için Türkiye'nin 5 bölgesinden Ankara'ya yürüyüş başlatacaklarını söyledi.
Uzuner, güçlü bir muhalefet olmadığı için için işçi, memur, çiftçi ve emeklilerin ezildiğini belirterek, kamu çalışanlarının tasarı meclise geldiğinde, üretimden gelen gücünü kullanmaktan kaçınmayacağını kaydetti. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Sezai Temelli de, 1980 yılından önce yapılan bütün bütçelerin toplumun beklentilerine göre düzenlendiğini ancak, 12 Eylül 1980'den sonra piyasa ekonomisine geçilmesinden sonra bunun değiştiğini söyledi.
Gaziantep'te yapılan panelde konuşan KESK Genel Başkanı Siyami Erdem ise 2001 bütçesinin sermayenin istekleri doğrultusunda düzenlendiğini söyledi. Panel sırasında Tüm Bel-Sen Sendikası'nın 74 olan üst kurul delege sayısının 50'ye düşürülmesini protesto eden kamu emekçileri, alkışlarla salonu terkettiler.
ÖNCEKİ HABER

'Hak alıcı eylemlerin provası olmalı'

SONRAKİ HABER

100. yıl logosu esinlenme mi, çalıntı mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa