07 Kasım 2000 03:00

Memur beş koldan Kızılay'a!

Kamu emekçileri zorunlu tasarrufların ödenmesi ve yüzde 10'luk düşük maaş artışına karşı 11 Kasım'da Ankara Kızılay'da yapacakları mitinge hazırlanıyor.

Paylaş
Memur beş koldan Kızılay'a!
Şerif Karataş - Sinan İmrek
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 'insan onuruna yaraşır ücret' talebiyle bugün İstanbul, İzmir, Adana, Diyarbakır ve Trabzon'dan Ankara'ya yürüyüş başlatacak. KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, konfederasyon genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 2001 yılı bütçesini eleştirerek, bununla kamu emekçilerine yine sefalet ücreti, açlık ve yoksulluk dayatıldığını belirtti. Erdem, "Bize fedakârlık nutukları atanlara diyoruz ki: Artık fedakârlık yok. Yıllardır fedakârlık diye diye artık kemerlerimizi değil, kravatlarımızla boğazımızı sıkmak istiyorsunuz" dedi.
Gidişe dur demek için
"Bu gidişe dur demek için" 18 Ekim'den itibaren bir dizi eylem ve etkinliğe başladıklarını hatırlatan Erdem, ancak hükümetin kararlılıklarını anlamak ve görmek istemediğini belirtti. Siyami Erdem, şöyle devam etti: "Biz de artık yeter diyoruz. Şimdi yeni bir eylem süreci başlatıyoruz. Yarın İstanbul, İzmir, Adana, Diyarbakır ve Trabzon'dan toplam 750 yönetici Ankara'ya yürüyoruz. Bu yürüyüşümüz, kamu emekçilerine dayatılan sefalet ücretine karşı, insan onuruna yaraşır bir ücret talebi içindir."
'Hakkımızı istiyoruz'
Beş koldan Ankara'ya gelecek sendikacıların, 9-10 Kasım tarihlerinde Güvenpark'ta oturma eylemi, 11 Kasım'da da Kızılay'da miting düzenleyeceklerini kaydeden Erdem, "Hükümeti bir kez daha uyarıyorum; bu süreçte yapacağımız eylemlerden bir sonuç alamazsak, Emek Platformu'nun aldığı karar gereğince hizmet üretiminden gelen gücümüzü kullanacak ve o gün yine alanlarda olacağız. Hakkımızı istiyoruz ve alacağız" dedi. Toplantının ardından soruları yanıtlayan Siyami Erdem, ikinci ek zamla ilgili olarak, önce bu yılın enflasyon farkının ödenmesini istedi. Hükümetin öncelikle yüzde 10 artışı yetersiz gördüğünü açıklayıp, bundan sonra nasıl bir artış verilebileceği konusunda kendileriyle müzakerede bulunmasını istediklerini de belirten Erdem, "Asgari geçim standartı 580 milyon, kamu emekçilerinin ortalama ücreti ise 194 milyon lira. Asgari geçim standartı en alt talebimiz" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Küreselleşme töreye uyduruldu

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa