Fotoğraf: Evrensel

YÖK Beyazıt'ta 'gömüldü'!

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) 19. kuruluş yıldönümünde, yurdun dört bir yanında öğrenciler tarafından protesto edildi. İstanbul'da öğrenciler temsili bir tabutla YÖK'ü, Beyazıt Meydanı'na gömdüler.

YÖK Beyazıt'ta 'gömüldü'!
İstanbul'da bulunan üniversitelerde okuyan öğrenciler temsili bir tabutla YÖK'ü gömdüler. YÖK'ün kuruluşunun 19'uncu yılında yapılan protestoya 1000'i aşkın öğrenci katıldı. Beyazıt'ta İÜ Merkez Kampüs önünde yapılan protesto öncesi polis Çarşıkapı durağında toplanan öğrencilere saldırarak 25 kişiyi gözaltına aldı. Eylem öncesi yaklaşık 12 yerde arama noktası kuruldu. Meydanın çevresinde bulunan yüksek yerlere keskin nişancılar yerleştiren polis, Eminönü vapur iskelesinde de arama ve kontrol yaptı. Polisin yanı sıra Beyazıt Meydanı'na çok sayıda ambulans, panzer ve itfaiye aracı yığıldığı gözlendi. Eylem nedeniyle 1800 polisin görevlendirildiği bildirildi.
İÜ Merkez Kampüsü'nde toplanan yaklaşık 300 öğrenci saat 12.00 sıralarında sloganlar, açtıkları pankartlar, dövizler ve üzerinde "Vefat. 12 Eylül'den olma, Doğramacı'dan doğma, YÖK'ü bugün Beyazıt'ta gömüyoruz" yazısı bulunan temsili tabutla anakapıya yürüdü.
Burada polisle yapılan görüşmeler sonrası anakapı açıldı.
Polis saldırdı
Öte yandan diğer okullardan gelen öğrenciler de, Çarşıkapı otobüs duraklarında ve Öğrenci Kültür Merkezi önünde toplandılar. Durak önünde toplanan öğrencilere saldıran polis, 25 kişiyi gözaltına aldı. Resmi kaynaklar gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakıldığını bildirdi.
ÖKM önünde toplanan öğrenciler ise Merkez Kampüs yan kapıya doğru yürüyüşe geçti. Burada öğrencilerin önünü kesen polis, yukarıdan da öğrencilerin gelmesi üzerine barikatı kaldırdı. Öğrenciler kampüs içinden yürüyerek kampüs önünde toplanan öğrenciler ile buluştular. Çarşıkapı'da saldırıya uğrayan öğrenciler ise daha sonra kampüs önüne geldiler.
Öğrenciler ve ÖES'ten açıklama
1000'i aşkın öğrenci kitlesinin bulunduğu alanda öğrenciler ve Öğretim Elemanları Sendikası (ÖES) birer basın açıklaması yaptı. Öğrenciler yaptıkları açıklamada üniversitelerin sermaye güdümüne girdiği ve baskıların arttırıldığını belirterek, böyle bir üniversite istemedikleri ve YÖK'ün kaldırılmasını istediklerini ifade ettiler.
ÖES Genel Başkanı Doç. Dr. Hayri Kozanoğlu tarafından yapılan açıklamada da YÖK'ün antidemokratik olduğu ve kaldırılması gerektiği söylendi. Kozanoğlu, "Hiyerarşik, belirleyici, gözetleyici, cezalandırıcı ve bunun yanında tahakkümü, ilerici öğretim elemanlarına karşı sürek avlarını, siyasi kadrolaşmayı çağrıştıran YÖK'ün artık üniversitelerde yeri yoktur" dedi ve ÖES'nin YÖK'e karşı, öğrenciler ve üniversite çalışanlarıyla birlikte dayanışma içinde tavrını sergilemeye devam edeceğini belirtti.
YÖK'e hayır...
Burada sık sık "YÖK'e hayır", "Demokratik. bilimsel, anadilde eğitim", "YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek", "Ferman da bizim, üniversiteler de", "Gençlik gelecek, gelecek bizimle özgürleşecek", "Kalkıyor, YÖK kalkıyor" sloganlarını atan öğrenciler, YÖK ve IMF karşıtı dövizler ve üzerinde "YÖK kalkacak. Parasız, bilimsel, demokratik, anadilde eğitim", "Hücreleşmiş hayata ve üniversitelere hayır" yazılı pankartlar açtılar.
Öğrenciler temsili tabut, alkışlı protesto ve "YÖK'e hayır" sloganları ile rektörlük önüne yürüdü. Rektörlük önünde bir süre slogan atan öğrenciler daha sonra tabutun başında "YÖK'ü nasıl bilirdiniz?" diye soran öğrenciye, "Kötü bilirdik" ve "Hakkımızı helal etmiyoruz" diyerek temsili bir mizansen yaptılar. Eylem sırasında formasyon hakları gasp edilen öğrenciler de sık sık "Formasyon hakkımız gasp edilemez" sloganını attılar. Eylem YÖK karşıtı sloganlarla sona erdi.
Öte yandan Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü'ndeki öğrenciler de YÖK'ü protesto etti. Kampüste toplanan öğrenciler, YÖK aleyhine slogan atarak kampüs dışına yürüdüler. Burada pankart açan öğrenciler polisin engellemesi sonucu basın açıklaması yapamadılar.
www.evrensel.net