Kazanmadan dönmek yok!

EXSA işçileri İstanbul'a ulaştı. Kartal'da coşkuyla karşılanan işçiler, polis tarafından da engellendi. İşçiler, bugün Sabancı Center önünde olacak.

Kazanmadan dönmek yok!
Adana'dan yola çıkan EXSA işçileri dün İstanbul'a vardılar. Kartal Kavşağı'nda çeşitli sendika ve parti yöneticileri ile Genel-İş üyesi işçiler tarafından coşkuyla karşılanan işçilerin yürüyüşü polis tarafından engellendi.
İşçilerin yürüyüşü dün sabah İzmit'ten devam etti. İzmit'ten Dilovası'na geçen EXSA işçileri, burada Lastik-İş Sendikası'na üye oldukları için işten atılan Merbolin Boya işçileri, Gıda-İş üyesi fırın işçileri, Genel-İş, Lastik-İş, Gıda-İş, EMEP ve CHP yöneticileri tarafından alkış ve sloganlar eşliğinde, "EXSA işçilerinin onurlu yürüyüşünü selamlıyoruz" pankartı ile karşılandılar. Karşılama sırasında fırın işçileri, kendi ürettikleri ekmekleri EXSA işçilerine dağıttılar.
Kartal'da coşkulu karşılama
İşçiler daha sonra İstanbul'a doğru harekete geçti. Pendik-Kaynarca'da otobüslerden inen işçiler, yollarına yürüyerek devam etmek istediler. Ancak polisin izin vermemesi üzerine yeniden otobüslere binen işçiler, bu kez E-5 Karayolu Kartal Köprüsü mevkiinde araçlardan indiler.
Ellerinde çeşitli pankart ve dövizler taşıyan EXSA işçileri, DİSK, KESK, Birleşik Metal-İş, BTS, Emekli-Sen merkez yöneticileri ile Genel-İş şube yöneticileri, Beykoz ve Kartal belediye işçileri, EMEP, ÖDP, CHP ve İP üye ve yöneticileri tarafından "EXSA işçisi yalnız değildir", "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganlarıyla karşılandı. "Ölmek var, dönmek yok" sloganıyla yürüyen EXSA işçileri burada bir basın açıklaması düzenlediler.
EXSA işçisi başaracak
DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak, "Bu yürüyüş kamuoyunu kimin yanılttığını bir kez daha gösteriyor" dedi.
EXSA işçilerinin başaracağını söyleyen Tokmak, tüm emek örgütlerinden destek istedi. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise EXSA (Koteks) işçilerinin ayda 87 milyon lira ücret aldığını belirterek, EXSA'nın konfeksiyon alanında Türkiye'nin ihracat birincisi olduğuna dikkat çekti.
Bugüne kadar hep Ankara'ya yürüdüklerini, ama bu kez yönlerini sanayinin merkezi olan İstanbul'a çevirdiklerini, buraya sermayenin en büyük patronu olan Sabancı'ya seslerini duyurmak amacıyla geldiklerini söyledi.
İkinci polis engeli İçerenköy'de
Basın açıklamasının ardından İçerenköy'deki CarrefourSA önüne yürümek üzere kortej oluşturan işçiler, polis tarafından bir kez daha engellendi. Bunun üzerine otobüslere binen EXSA işçileri Bostancı'daki Birleşik Metal-İş Sendikası'na geldiler.
Geceyi Kadıköy Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde geçirecek olan işçiler, bugün sabah saat 9.00'da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Levent Kavşağı'ndan yürüyerek Sabancı Center'ın önünde olacaklar. İşçiler, talepleri karşılanıncaya kadar burada oturma eylemi yapacaklar.
www.evrensel.net