Bu kez göç yollarında

Sinema ve Tarih Buluşması'nın üçüncüsü 10 Kasım'da başlıyor. Bu yıl ana teması "Göç" olarak belirlenen festival kapsamında aralarında Lars Von Trier ve Fabri gibi büyük sinema ustalarının filmlerinin de yer aldığı eserler seyirciyle buluşacak.

Bu kez göç yollarında
Türkiye İş Bankası ve TÜRSAK Vakfı'nın işbirliği ile geleneksel olarak her yıl gerçekleştirilen "Uluslararası Sinema Tarih Buluşması" 10 Kasım'da başlıyor. Sinemaseverlere bu yıl da ücretsiz olarak sunulacak olan festival 16 Kasım'a kadar devam edecek.
Ana tema göç
Hertz, Global, Setkom, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi ve Ajans Press gibi kuruluşların destek verdiği festivalin bu yılki ana teması "Göç" olarak belirlendi.
70'in üzerinde filmin yer aldığı 3. Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması'nın açılış filmi ise, Türkiye'de ilk kez sinemaseverlerin karşısına çıkacak bir başyapıt.
Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier'nin bu yıl, Cannes Film Festivali'nden Altın Palmiye ile dönen müzikal filmi "Dancer in the Dark" 11 Kasım 2000 akşamı, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek olan açılış gecesiyle Türkiye'de ilk kez gösterime girecek.
Bilindiği gibi film aynı zamanda Cannes'da Björk'e de "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü kazandırmıştı.
Buluşma'nın bir diğer ilki ise, sinemaseverlerin Tarih ve Sinema Buluşması çerçevesinde izleme şansına kavuşacakları, senaryosunu ünlü ressam Salvador Dali'nin yazdığı "Babaouo".
Yarışma dışı gösterimler
Festival'in yarışma dışı gösterimlerinde Margarethe van Trotta'nın sineması on filmlik zengin bir paketle sinema seyircisi karşısında olacak. Tarih Boyunca Göçler, bu yıl festivale damgasını vuran tema olarak öne çıkıyor. Ve gerek uzun metrajlı sinema filmlerinde gerekse belgesel ve kısa filmlerde, göçün sinemaya yansıyan buruk yüzü ile İstanbul seyircisi bir kez daha yüzyüze gelerek tarihi bir kez daha sorgulayacak.
Fabri'nin yapıtları
Macar sinemasına uluslararası düzeyde seyirci kazandıran Fabri en önemli eserleri kabul edilen 6 filmiyle festivalde yer alıyor. Yönetmenin festivalimizde gösterilecek filmleri: Profesör Hannibal, 20 Saat, The Toth Family, Beşinci Mühür, Macarlar ve Ağıt.
Nobel ödüllü ünlü Rus yazar
İvan Bunin'in yaşamını, karısı Vera'nın anlatımından sinemaya aktaran yönetmen Alexec Ucitel'in "His Wife's Diary" filmi de yine festival kapsamında ilk kez Türkiyeli izleyicilerle buluşacak filmlerden biri.
Pek çok ünlü oyuncu ve yönetmeni ağırlayacak olan festivalin en önemli konuklarından birisi de Oscar ödüllü Rod Steiger. "Waterloo" filmindeki unutulmaz Napolyon tiplemesi ile ülkemizde tanınan Rod Steiger "In the heat of the Night" (1967) filmi ile Oscar ödülü kazanmıştı.
Bülent Erkmen'in imzasını taşıyan afişle seyircileri selamlayacak olan festivalin diğer bölümleri ise şöyle:
Uluslararası yarışma
İspanya, Fransa, Almanya, Kanada, Rusya, Arjantin, Amerika, Finlandiye ve İtalya'dan yaklaşık 12 filmin yarışacağı bu bölümde, Türkiye'den de Derviş Zaim "Filler ve Çimen" isimli eseriyle yarışmaya katılıyor.
Uluslararası Belgesel Film Yarışması
Sinema ile tarihi buluşturan ve özellikle göç temasında yoğunlaşan nitelikli belgesellerin katılacağı yarışmada Türkiye'den yönetmen Turan Yavuz da yer alıyor. Bu bölüme Türkiye'den katılan tek eser olma özelliğini taşıyan ve ilk kez gösterimi yapılacak olan "Exile in Büyükada" Troçki'nin Büyükada'daki günlerini işliyor. Ayrıca belgeselin dünya prömiyeri de ilk kez Sinema Tarih Festivali sırasında İstanbul'da yapılacak.
Ulusal yarışmalar
Ulusal Yarışmalar bu yıl da iki ana dalda yapılacak. Uzun Metrajlı Film Öyküsü Yarışması'nın ana teması festival temasına bağlı kalınarak "Tarih Boyunca Göçler" olarak belirlendi. 44 eserin değerlendirildiği ve jürisinde Mario Levi, Fehmi Yaşar, Tomris Giritlioğlu ve Feride Çiçekoğlu gibi önemli isimlerin bulunduğu yarışmada 3 eser ödüle layık görüldü.
Buna göre Ali Ulvi Hünkar'a ait "Göç İçin Türkü Mazeretleri" isimli eser kapsadığı dönem ve coğrafya, görsel özellikleri ve uzun metrajlı bir film için gerekli dramatik yapının ipuçlarını taşıması gereçesi ile birincilik ödülüne layık görülürken, Melih Altınok'a ait "Sürüklenen Yaşamlar, Ertelenen Yarınlar" ikinciliğe, Aylin Süer'e ait "Pagaruşa'nın Selamı Var" isimli eser ise 3.'lüğe layık görüldü. Yarışmanın ödül töreni ise 16 Kasım gecesi düzenlenecek olan Festival Kapanış Gecesi içinde yapılacak.
Yine aynı temanın işlendiği Kısa Metrajlı Film Proje Yarışması'nda jüri üyeliklerini ise Zafer Algöz, Cana Atınç, Atilla Dorsay ve Hilmi Etikan gerçekleştirdi. 20 projenin katıldığı yarışmada, Boğaziçi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi öğrencilerinden, Yalçın Kümeli, Naci Aydın, Pınar Bilican ve Canan Atay'dan oluşan Grup HobiSin'in "Başka Bir Yer" isimli projesi, İstanbul Üniversitesi öğrencisi Devrim Erdoğan'ın "Gidenlerin Ardından" projesi ile yine İstanbul Üniversitesi öğrencileri Aliye Erol-Cafer Gebetaş'ın 'Türk-Rum Mübadilleri' isimli kısa film projeleri çekilmeye değer bulundu.
Çekimleri kasım ayının ilk haftasına kadar tamamlanacak olan kısa filmler, festival kapsamında izleyiciyle buluşacak. Festival kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler arasında söyleşi ve paneller de yer alacak.
www.evrensel.net