Susurluk'u demokrasi mücadelesi çözer

Düzenin sahiplerinin, toplumsal öfkeyi saptırmak için Susurluk sonrası ortaya attığı tek şey "temiz eller" girişimi oldu.

Susurluk'u demokrasi mücadelesi çözer
Emeğin Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nedim Köroğlu, Susurluk'un aydınlatılması için tüm emek ve demokrasi güçlerinin emperyalizme ve kurumlarına karşı demokrasi mücadelesi vermesi gerektiğini belirtti. Köroğlu, dün yaptığı yazılı açıklamada, Susurluk'ta meydana gelen kazada milletvekili, polis ve kontrgerilla ilişkilerinin ortaya koyulması ve suçluların ortaya çıkartılması için dönemin cumhurbaşkanı Demirel'in dediği gibi "Gideceği noktaya kadar" gidilmediğini belirtti. Bu süre zarfında medya çığırtkanlarının "Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" sözlerinin yaşam bulmadığını kaydeden Köroğlu, Susurluk'un, tekelci medya camiasında ve ekonomi alanında da hortladığını ifade etti.
'Susurluk sistemin adı'
"İçi sahipleri tarafından boşaltılan bankalar, bu işe aracılık eden 'gazeteci' kılıklı aracılar, banka hortumlamayı bizzat kendisi yapan medya patronları, bu işte patronlara şirket yönetim kurullarında yer alarak hizmet sunan emekli generaller ve nüfuzunu kullanan siyasi şahsiyetler... Yaratılan yolsuzluk ekonomisi ve buradan beslenen çeteler. Bugün çok daha net görülmüştür ki, Susurluk, devlet ve hükümet yetkililerinin, politika tacirlerinin ve bunların medyadaki uzantılarının iddia ettiği gibi yoldan çıkmış bir kısım devlet görevlisinin şahsi çıkar sağlamak için yaptığı herzeler değil ekonomiden, siyasete bir sistemin adıdır" diyen Köroğlu, Abdullah Çatlı ve benzerlerinin tetikçi piyonlardan başka bir şey olmadığını vurguladı.
Bu sistemden Susurluk'u çözerek gerçek suçluları cezalandırmasının beklenemeyeceğini belirten Köroğlu, Susurluk'tan dolayı tutuklu tek bir kişinin bile bulunmadığına ve Susurluk'u unutturmak için her şeyin yapıldığına dikkat çekti. Köroğlu, göstermelik verilen cezaların af yolu ile ortadan kaldırılması için türlü manevraların şimdiden çevrilmeye başlandığını ifade etti.
Emperyalizme karşı mücadele
"Emperyalizme bağımlılığın, küreselleşmeciliğin beraberinde getirdiği demokrasi yoksunluğunun ülkemizi getirdiği nokta burasıdır. Emperyalizme ve onun IMF ve Dünya Bankası gibi kurumları aracılığıyla dayattığı politikalara karşı çıkılmadan, tutarlı bir demokrasi mücadelesi verilmeden Susurlukçulara geri adım attırmak mümkün olmayacağı gibi yolsuzlukların hesabını sormak da mümkün olmayacaktır" diyen Köroğlu, işçi sınıfı, tüm emek ve demokrasi güçlerinin Susurluk'u unutturmak isteyenlere karşı demokrasi mücadelesini yükseltmesi gerektiğini dile getirdi.
KESK: Batık bankalar çetelerin uzantısı
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Başkanı Nihat Değer, demokrasi ve barışın sürekli kılınması için çetelerin toplumdan tecrit edilmesi gerektiğini bildirdi. Değer, yaptığı yazılı açıklamada, kazanın, tesadüfen de olsa devlet içindeki çeteleri açığa çıkardığını belirterek, batık bankaların, çetelerin bir uzantısı olduğunu söyledi.
www.evrensel.net