03 Kasım 2000 03:00

Öğrenciler diplomalı işsizliğe

   karşı ayakta

Paylaş
Öğrenciler diplomalı işsizliğe karşı ayakta
Dün İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Edebiyat Fakültesi, İÜ Avcılar Kampüsü, Marmara Üniversitesi ve Harran Üniversitesi'nde YÖK'e karşı protesto eylemleri düzenlendi. Marmara Üniversitesi öğrencileri paralı eğitimi kınarken İÜ ve Harran Üniversitesi öğrencileri kaldırılan formasyon eğitiminin geri verilmesini istedi. Bir süredir, formasyon hakları ellerinden alınması üzerine çeşitli eylemler düzenleyen İstanbul
Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri bugün yapılacak Rektörler Zirvesi öncesi seslerini duyurmak amacıyla ders boykotu gerçekleştirdiler. Sabah saat 10.00'da 6-7 sınıfın derslere girmeyerek başlattığı boykot bu öğrencilerin ders yapılan sınıflara girerek eylemin amacını anlatması üzerine bütün fakülteye yayıldı. Fakülte öğrencilerinin oluşturduğu müzik grubunun dinletisi eşliğinde Hergele Meydanı'nda toplanan öğrenciler, basının içeri alınmaması üzerine çıkış kapısına doğru yürüyüşe geçtiler. "Basın içeri", "Basına özgürlük" sloganları eşliğinde çıkış kapısına varan öğrencilerin ısrarı sonucu kapıda bekleyen gazetecilerin kampüse girmesine izin verildi. Saat 13.00 sularında ders yapılan Ziya Gökalp ve Abdülhak Hamit anfilerine giren öğrenciler, buradaki arkadaşlarını boykota davet ettiler.
Öğretim üyelerinden destek
Öğrencilerin, ders yapılan sınıflara girerek destek istemeleri sonucunda birçok öğretim görevlisi öğrencilere dersleri iptal ederek ve öğrencilerin yanına giderek destek sundu. Matamatik bölümünün kapılarının ise rektörlük tarafından kapatılması ise, öğrencilerin tepkisine neden oldu. Hergele Meydanı'nda toplanan öğrenciler, yaptıkları konuşmalarda amaçlarının bugün yapılacak olan Rektörler Zirvesi öncesi ses erini duyurmak olduğunu ifade ederek, bugünkü uygulamaların sorumlusu olan YÖK'ü pazartesi günü yapacakları eylem ve ders boykotuyla protesto edeceklerini belirttiler. Sık sık, "Diplomalı işsiz olmayacağız", "Öğrenciler burada, rektör nerede?", "YÖK'e hayır" sloganları atan öğrenciler geç saatlere kadar sürdürdükleri eylemlerinde, 6 Kasım'da YÖK'ün boykot edilmesi çağrısı yaptılar.
Sorunlarla boğuşuyorlar
İstanbul Üneversitesi (İÜ) Avcılar Kampüsü'nde toplanan öğrenciler YÖK'ü protesto ettiler. Saat 12.00 sıralarında Avcılar Kampüsü Öğrenci Kültür Merkezi'nde toplanan 100 kadar öğrenci basın mensuplarının kampüs içerisine alınmadığını öğrenince ana kapıya kadar yürüdüler. Eylemlerine burada devam eden öğrenciler, "YÖK'ün üniversitesi" yazılı tabut taşıyıp helva dağıttılar. "YÖK'e hayır" pankartının açıldığı protesto gösterisinde, imam kılığına giren bir öğrencinin, "YÖK'e hakkınızı helal ediyor musunuz?" sorusuna diğer öğrenciler, "Haram olsun" yanıtını verdiler. Kampüste yapılan basın açıklamasında, 17 Ağustos depreminde üniversitelerinin hasar gördüğü hatırlatılarak, "Eğitim öğretim karşıtı yönetimin bizi baş başa bırıktığı sorunlarla boğuşmaktayız; Atılan 374 arkadaşımız, bizi potansiyel suçlu gibi gören yurt yönetmeliği, yüzde 150'lik yurt zammı... Kendi sisteminin sonucu olarak, daha doğduğu gün ölen YÖK'ü bu yıkıntıların altına gömüyoruz" denildi. Öğrenciler daha sonra üzerinde "YÖK'ün üniversitesi" yazılı tabutu çöpe atarak gömdüler.
'Müşteri değil öğrenciyiz'
Marmara Üniversitesi öğrencileri dün bir forum düzenleyerek YÖK'ü protesto ettiler. Öğrenciler, öğlen saatlerinde ellerinde "Müşteri değiliz, öğrenciyiz", "Üniversite AŞ istemiyoruz" dövizleriyle okul yemekhanesi önünde birikmeye başladılar. Demokratik bir ortam, parasız ve bilimsel bir eğitim düşleyerek geldikleri üniversitede demokrasi ve bilim dışı birçok uygulamayla karşılaşmanın yanı sıra müşteri olarak görüldüklerini söyleyen öğrenciler, okuldaki öğrenci kulüplerinin de kapatıldığını açıkladılar.
Öğrenciler, tüm bunlara ilave olarak, okul idaresinin öğrenci belgesi ve trasklip için bile para istediğini vurguladı. Yemek ücretlerine yapılan yüzde 100'lük zamma da değinen öğrenciler, eğitime ayrılması gereken bütçenin silahlanmaya ayrıldığını ifade etti. YÖK'ün 12 Eylül'ün üniversitedeki uzantısı olduğunun belirtildiği forumda öğrencilerin elinden alınan hakların geri verilmesi istendi. Öğrenciler, "Çetelere değil eğitime bütçe", "YÖK'e hayır", "Kahrolsun IMF, kahrolsun YÖK" sloganlarıyla yürüdükleri Atatürk Eğitim Fakültesi önünden dağıldılar.
HÜ'de formasyon hakkı geri isteniyor
Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri de formasyon haklarının ellerinden alınmasını protesto ettiler. Yaklaşık 200 öğrencinin üniversite kampüsünde yaptığı protesto eyleminde YÖK'e ve paralı eğitime karşı sloganlar atıldı. Öğrenciler iki günlük ders boykotu kararı aldıklarını duyurarak dağıldılar.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Soygunun siyasetçi ayağı kim?

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa