Soygunun siyasetçi ayağı kim?

Soyulan bankalara el konulması ile ilgili olarak medya, bürokrasi ve işadamlarının adı geçiyor. Ancak bu bankaların özelleştirilmesinde ve kredi dağıtımlarında söz sahibi olan siyasilerin adı telaffuz edilmiyor.

Soygunun siyasetçi ayağı kim?
FP Genel Başkan Yardımcısı Teoman Rıza Güneri, batık bankalar olayıyla ilgili olarak, "Bankalar olayının siyaset ayağı ortaya çıkarılmamıştır. Medya, işadamı, bürokrasi ayağı vardır. Temizlenmezse nükseder. Bu ilişkiler ortaya çıkmazsa Tantan'ın başını bile yer" dedi.
Güneri, Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ülkenin son günlerdeki en önemli gündem maddesinin bankalar olayı olduğunu söyledi. Güneri, soygun ve talanın son derece büyük boyutlara ulaştığını dile getirdi. "Batan 10 bankanın, devleti yaklaşık 11.5 milyar dolar zarara uğrattığını'' söyleyen Güneri, bu rakamın bütçenin yüzde 17'sine karşılık geldiğini ifade etti. Güneri, yolsuzlukların üzerine gidilebilmesi için derinlemesine inceleme yapılması gerektiğini kaydederek, olayın siyasetçi, işadamı, bürokrasi, mafya ve medya ayağının bulunduğunu" belirtti.
"Olayın siyaset ayağının henüz ortaya çıkarılmadığını" söyleyen Güneri, "Olayın medya, işadamı, bürokrasi ayağı vardır. Temizlenmezse nükseder. Bu ilişkiler ortaya çıkmazsa, Tantan'ın başını bile yer" diye konuştu.
Ortaya çıkan sadece 20'de biri
Güneri, "pislik" diye nitelendirdiği ilişkilerin, henüz 20'de birinin ortaya çıkarıldığını belirterek, "Acaba devlet, hükümet, sayın Bakan'a destek vermiyor mu?" diye sordu. Bankalarla ilgili mevzuatın yeniden gözden geçirilmesi gereğine işaret eden Güneri, "mevduatların devlet garantisi altında olmaktan çıkarılması" gerektiğini söyledi.
www.evrensel.net