ANAP, soygundan özelleştirme çıkardı

ANAP'lı Taşar, kamu bankalarının özelleştirildikten sonra içi boşaltılarak batmasını es geçip, kamu bankalarının en geç bir yıl içinde özelleştirilmesi gerektiğini savundu.

ANAP, soygundan özelleştirme çıkardı
ANAP Genel Başkan Vekili Mustafa Taşar, Genel Başkanı Yılmaz'ın yurt gezisinde olması nedeniyle partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada bankalar operasyonuyla ilgili olarak ANAP'lı bakanlar, Tantan ve Oral'a teşekkür etti. Taşar, kamu bankalarının özelleştirildikten sonra içi boşaltılarak batmasını es geçip, kamu bankalarının tümünün en geç bir yıl içinde özelleştirilmesi gerektiğini savundu.
Öte yandan, partisi iktidarda ve 28 Şubat kararlarını uygulayan bir konumda bulunan Taşar, irtica ile mücadele görüntüsü altında "dine karşıymış" gibi bir tavır sergilenmesinin milleti tedirgin ettiğini savundu.
ANAP olarak devletin "irticaya karşı başlatmış olduğu mücadeleye destek verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini" kaydeden Taşar, şunları söyledi: "İrtica ile mücadele edilirken yapılan kimi yanlışların devletle milletimizin arasını açma tehlikesini bünyesinde taşımaktadır. Milletimiz, bu noktada çok dertlidir. Milletimiz devletini sevmektedir. Sevmeye devam edecektir. Ancak, irticayla mücadele görüntüsü altında dine karşıymış gibi bir tavır sergilenmesi de milletimizi tedirgin etmektedir. ANAP olarak biz, (irticayla mücadele) denilerek vatandaşlarımızın bir kısmının itilip kakılmasına, ikinci sınıf vatandaş yerine konulmasına, onlara ayrı bir hukuk uygulanmasına kesinlikle karşıyız." Bu çerçevede başta imam hatip liseleri yüzünden meslek liselerinin tamamının mezunlarının üniversite sınavında mağdur edilmesinin toplumda kalıcı yaralar açtığına işaret eden hükümet ortağı ANAP Genel Başkan Vekili, "Bu okullardaki başörtüsü olgusunun üzerine hiçbir anlayış gösterilmeden şiddetle gidilmesinin yarattığı acılar ortadadır" dedi. Af konusuna değinirken de, "Hapishanelerin dolmasını gerekçe göstererek ve siyasi prim elde etme düşüncesiyle af konusunu kullanmanın çirkin olduğu" görüşünü dile getiren Taşar, "Eğer, af konusunu, hapishanelerin dolmasına gerekçe yaparsanız, o zaman cezalandırılacak fiillerin, hapishanelerin kapasitesine bağlı olacağı yönünde komik bir yaklaşım oluşturursunuz ki, bu hem adalete güveni zedeleyecek, hemde cezaların yaptırımını zayıflatacaktır" dedi.
Oral bütçeyi anlattı
Maliye Bakanı Sümer Oral, basına kapalı bölümde bütçe ve memur maaşları hakkında partisinin grubuna bilgi verdi. Oral'ın açıklamasından sonra söz alan milletvekilleri memur maaşlarının düşük oranda tutulmasını eleştirdiler. Oral da memur maaşlarının KHK ile düzeltilmesinin planlandığını, ancak Yetki Yasası'nın Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini söyledi. Oral, personal rejiminde yapılacak değişiklikle memur maaşlarının düzeltilmesine 2001 yılında başlanacağını bildirdi. Oral, memur alımına sınırlama getirildiğini, ancak emniyet, sağlık ve eğitim alanlarının bu sınırlamanın dışında tutulduğunu kaydetti.
www.evrensel.net