EXSA işçilerinin yürüyüşü başladı

135 gündür grevde olan 650 EXSA işçisi adına, 150 işçi dün Adana'dan İstanbul'a yürüyüşe başladılar. İşçiler, yol boyunca Tekel Yaprak, Mensa ve Küçükdikili işçileri tarafından karşılandı.

EXSA işçilerinin yürüyüşü başladı
Sinan Araman
Aylardır grevde olan EXSA işçileri, sendikalaşma ve toplusözleşme haklarını tanımayan Sabancı'yı protesto için dün yürüyüşe başladılar. Hedefleri İstanbul'daki Sabancı Center olan EXSA işçileri, yarın Ankara'da olacaklar.
Sabancı Holding bünyesindeki EXSA'da çalışan 650 işçinin grevi bugün 135'inci gününde. DİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası üyesi EXSA işçileri dün Adana Uğur Mumcu Meydanı'nda saat 10.30'da yaptıkları basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçtiler. "Direne direne kazanacağız", "EXSA işçisi direnişin simgesi", "İnadına sendika, inadına DİSK" sloganları ve alkışlarla alana giren işçilere hitaben DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi konuştu.
Çelebi, "Sesimizi Sabancı Center'in yüksek kulelerinde oturan işverene duyuracağız. Bu yürüyüş bir hak arama, aç kalmama, insanlık onurunu yüceltme ve çoluk çocuğumuzun geleceğini kurtarma yürüyüşüdür" dedi. Ülkede açlık sınırının 182 milyon lira, yoksulluk sınırının ise 567 milyon lira olduğunu belirten Çelebi, "Biz EXSA işçileri olarak yoksulluğa razı olduk, açlığa razı olduk, ama ölmemek için aylık sadece 100 milyon lira istedik. Bize 'ölün' dediler bu parayı vermediler" diye konuştu. İşçilerin 87 milyon lira asgari ücretle çalıştıklarını hatırlatan Çelebi, Sabancı'nın bu ücreti 100 milyon liraya çıkartmaktan değil, örgütlülükten korktuğunu söyledi.
Yürüyüş programı
DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi Yusuf Yürekli ise 650 işçinin hakkını alıncaya kadar mücadelenin süreceğini belirterek, "Ölmek var, dönmek yok" dedi. Ankara'da, TBMM ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ziyaret edileceğini, Anıtkabir'e çelenk konulduktan sonra, otobüs ile Çarşamba günü Adapazarı'na ulaşacaklarını belirten Yürekli, Perşembe gününü Kocaeli'de geçirdikten sonra, Cuma günü İstanbul'daki Sabancı Center önünde olacaklarını söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından işçiler, Uğur Mumcu Meydanı'ndan Ziya Paşa Bulvarı'nı takip ederek yürüyüşe geçtiler. D-400 karayolundan Çukobirlik'e doğru yürüyüşe geçen EXSA işçileri, Tekel-Yaprak Fabrikası önüne geldiklerinde işçilerin yoğun ilgisiyle karşılandılar. Küçükdikili'de de HADEP'li Belediye Başkanı Mehmet Yaşık ve belediye işçileri, davul-zurna ile karşıladıkları işçilere karanfiller verdi. Yaşık, "Yürüyüşünüzü gönülden destekliyoruz" dedi. Yola devam eden EXSA işçileri bu kez de Mensa işçileri tarafından coşkuyla karşılandı. Burada mola veren işçiler, Mensa işçilerinin hazırladığı yemeği yediler.
www.evrensel.net