31 Ekim 2000 03:00

İsrail geri çekilmeli

CNN televizyonunda konuşan Filistin Özerk Yönetimi'nden Hanan Aşravi, şiddetin sona ermesi için İsrail birliklerinin Batı Şeria ve Gazze'den çekilmesi gerektiğini söyledi.

Paylaş
İsrail geri çekilmeli
Filistin Özerk Yönetimi'nden Hanan Aşravi, İsrail birliklerinin Batı Şeria ve Gazze'den çekilmesi halinde, bölgedeki şiddetin sona ereceğini söyledi.
Aşravi, CNN'de yaptığı açıklamada, "Eğer İsrail güçlerini geri çekerse, Filistinlilerin taşlı saldırılarının da biteceğini garanti edebilirim" diye konuştu. Aşravi, "Şiddeti sona erdirmek için çok kolay bir yol var. Eğer işgalci İsrail ordusu Filistin topraklarından çekilir, şehirlerimizi, köylerimizi ve kamplarımızı rahat bırakır, tanklarını, helikopterlerini ve denetleme noktalarını geri çeker, gerçek mermi kullanmaktan vazgeçerse durum sakinleşir" dedi.
Hanan Aşravi, sağcı Likud Partisi lideri Ariel Şaron'un İsrail hükümetine girme olasılığı hakkında ise sert konuştu. Filistinli yetkili, "Bizim için Şaron bir savaş ve insanlık suçlusu. İsrail onu hükümete almak istiyorsa, bu, İsrail politikası ve ahlakı hakkında bir fikir verir" dedi.
'Clinton buraya gelsin'
CNN Sunday programında canlı yayına çıkan Aşravi, Filistin lideri Yaser Arafat'ın Washington'a giderek ABD Başkanı Bill Clinton ile görüşmesinin "iyi bir fikir" olduğunu da söyledi. Aşravi, sözlerine şöyle devam etti: "Ben de Başkan Clinton'ı, buraya gelip işgal altında yaşamaya davet ediyorum. Böylece abluka altında olmanın ve Amerikalıların vergileriyle İsrail'e verilen mermilerin diğer ucunda olmanın ne anlama geldiğini anlar."
Filistinli temsilci Saib Erakat da, Şaron'un İsrail hükümetine girme olasılığı ile ilgili olarak şunları söyledi: "Şaron hükümete alınırsa, barış süreci bitmiş demektir. Barak gerçek barış yolunu seçmeli ve komşusu olan Filistinlilere, bizi öldürmekten hiçbir çıkarı olmadığını söylemelidir."
Barak-Şaron görüşmesi sonuçsuz
Bu arada, İsrail Başbakanı Ehud Barak ile Likud lideri Ariel Şaron arasındaki "milli birlik hükümeti" görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı. Önceki gün iki saat boyunca görüşen iki lider, bir uzlaşmaya varamadı. Şaron'un, "barış süreci" ile ilgili veto yetkisi talep ettiği, ancak Barak'ın bunu reddettiği öğrenildi. İsrailli Bakan Amnon Lipkin-Şakak, "Önümüzdeki günlerde bir acil durum hükümeti kurulmayacak" diyerek durumu doğruladı.
Başbakan Barak'ın İşçi Partisi, 120 üyeli Knesset'te (İsrail Meclisi) sadece 30 sandalyeye sahip. Barak bu nedenle, iktidarını sağlamlaştırmak için bir yol arayışı içinde.
Ancak Knesset'teki muhalefet partileri, böyle bir çatışma döneminde hükümete karşı bir adım atmayacaklarını belirtiyorlar.
Öte yandan, İsrail saldırılarında yaralanan Filistinlilerden 8'i, önceki gün bir uçakla Irak'ın başkenti Bağdat'a götürüldü. Havaalanında binlerce Iraklı tarafından karşılanan yaralılar, derhal tedavi altına alındılar. Irak hükümeti, geri dönen uçağa da, Filistinlilere verilmek üzere 5 ton ilaç yükledi.
ÖNCEKİ HABER

Hedef kitle: Kürt kadını

SONRAKİ HABER

Cezayir'de cumhurbaşkanı seçimi için 24 adaylık başvurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa