EXSA işçisi sesini Sabancı'ya duyuracak

Sendikal hak ve ücret artışı talepleriyle 4 aydır grevde olan EXSA işçileri işletmenin sahibi Sabancı Holding'e taleplerini kendi evinde duyuracak.

EXSA işçisi sesini Sabancı'ya duyuracak
EXSA işçileri Sabancı Center'e yürüyor. DİSK/Tekstil Sendikası Teksa Şube Başkanı Nazmi İncesoy, işletmede 4 ayı aşan grevde henüz bir gelişme olmadığını, patronun ısrarla anlaşmaya yanaşmadığını söyledi. Genel merkezlerinin bir değerlendirme yaptığını ve İstanbul'a yürüyüş kararı aldıklarını hatırlatan İncesoy, yarın Adana Uğur Mumcu Meydanı'nda kitlesel olarak yürüyüşe başlayacaklarını E-5 karayoluna kadar (Çukobirlik çıkışı) yaya gideceklerini oradan araçlara binip yola devam edeceklerini söyledi.
Yürüyüşe DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve merkez yöneticileri ile tüm Adana şubelerinin de katılacağını belirten İncesoy, pazartesi günü Adana'daki sendikaların, kitle örgütlerinin ve emekten yana siyasi partilerin kendilerini güçlü bir şekilde uğurlamalarını istedi.
Yol boyunca geçecekleri şehir merkezlerinde araçlardan inip yürüyeceklerini ve Türkiye genelinde bir kamuoyu yaratacaklarını ifade eden İncesoy, "İşveren anlaşmaya bir türlü yanaşmıyor. Tüm iyi niyetli çabalarımız geri çevrildi. Organize bölgesine sendika sokmamakta kararlı. Biz başlattığımız yürüyüşte iyi bir ses getirmeyi umuyuruz" dedi. DİSK'in İstanbul'da tüm şubelerine bağlı üyeler ile kendilerini karşılaması durumunda EXSA işçilerinin çok güçlü bir ses getireceğini ve bunun sonuç almada etkili olacağına dikkat çeken İncesoy, Sabancı Center önüne gideceklerini ve anlaşma imzalanmadan orayı terk etmeyeceklerini de sözlerine ekledi.
Salı günü Ankara, cuma günü İstanbul
DİSK Adana Bölge Temsilcisi Yusuf Yürekli de yaptığı açıklamada Adana'dan İstanbul Sabancı Center önüne gidecek şekilde 10 günlük bir yürüyüş başlattıklarını açıkladı. Yürekli, EXSA Fabrikası'nda süren grevle ilgili, başlatacakları Sabancı Center yürüyüşüne, her kesimden destek beklediklerini söyledi. Yürekli, 10 gün sürecek yürüyüş için, Uğur Mumcu Meydanı'nda toplanılacağını ve TEM otoyolu girişine kadar yüründükten sonra otobüslerle Ankara'ya hareket edileceğini söyledi. Ankara'da, TBMM ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ziyaret edileceğini, Anıtkabir'e çelenk konulduktan sonra, otobüs ile çarşamba günü Adapazarı'na ulaşacaklarını kaydeden Yürekli, perşembe gününü Kocaeli'nde geçirdikten sonra, cuma günü İstanbul'daki Sabancı Center'a varacaklarını söyledi. Sabancı Center önünde 5 günlük açlık grevi yapacaklarını belirten Yürekli, "Yürüyüşümüze başlarken Adana'da bir uğurlama korteji oluşturacağız. Pazartesi günü, başka sendikalar ve siyasi parti temsilcileri olmak üzere her kesimin ve basınımızın desteğini bekliyoruz" dedi.
EXSA'da çalışan ve sendikalı oldukları için işten atılan 600 işçi 87 milyon lira olan maaşlarının 100 milyon liraya yükseltilmesini istiyor.
www.evrensel.net