27 Ekim 2000 01:00

Çiftçiye gübre darbesi

Astronomik fiyat artışları nedeniyle son yıllarda gübre kullanımının azaldığı belirtilerek, girdi fiyatları ile ürün fiyatları arasındaki uçurumların çiftçiyi çıkmaza düşürdüğüne dikkat çekildi.

Paylaş
Çiftçiye gübre darbesi
Astronomik fiyat artışları nedeniyle son yıllarda gübre kullanımının azaldığı belirtilerek, girdi fiyatları ile ürün fiyatları arasındaki uçurumların çiftçiyi çıkmaza düşürdüğüne dikkat çekildi. Tarım Bakanlığı tarafından önceki gün Ankara'da düzenlenen "Türk Tarımında Gübre" panelinde konuşan Adana Çiftçileri Birliği Başkanı Cumali Doğru, Türkiye'de hektara 83 kilo gübre kullanılırken Avrupa ülkelerinde bu rakamın 300 kilo olduğunu söyledi. Doğru, gübre piyasasındaki tekelleşmenin haksız rekabete neden olduğunu ve bedelin yine çiftçi tarafından ödendiğini belirtti.
Gübre tüketiminde, Türkiye'nin 79 ülke içinde 56'ıncı sırada olduğuna dikkat çeken Sakarya çiftçilerinden Canip Kaya ise, gübre talebinin artmasına karşın gübre sanayinde bir gelişme olmamasının devletin yanlış tarım politikalarından kaynaklandığını dile getirdi. Kaya, Tarım Bakanlığı'nın gübre ile ilgili son genelgesinin çiftçiyi değil fabrika sahibini koruduğunu söyleyerek, bu genelge ile bayilerde belli firmaların gübrelerinin satıldığını, bu yüzden çiftçinin pahalı gübreyi almaya zorunlu bırakıldığını kaydetti. İGSAŞ'ın geçen yıl kâr ettiğini belirten Kaya, özelleştirme kapsamına alınınca İGSAŞ'ın zarar ediyormuş gibi gösterildiğini söyledi.
Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, daha önceki özelleştirmelerin kartelleşmeye neden olduğunu dile getirerek, tarımsal KİT'lerin özelleştirilmesinin intihar olduğunu kaydetti. Panelde söz alan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gürol Ergin, dış alımı artırmak yerine üretimi artırmanın gerektiğine değinerek, "Özelleştirme ülkemizde tekelleşmeye neden oluyor" dedi.
Tarımın temel girdilerinden olan gübrenin üretiminin yeterince devlet tarafından desteklendiğini öne süren Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ise, gübre fiyatlarındaki inanılmaz artışları açıklayamadıklarını iddia etti. 1986 yılında çıkartılan bir kararname ile gübre fiyatları ile ithali ve ihracatının serbest bırakıldığını kaydeden Gökalp, yaşanan olumsuzlukları bu kararnameye bağladı. Kurumların rehabilite edildikten sonra özelleştirilmelerini savunan Gökalp, EBK ve SEK'in özelleştirildikten sonra görevlerini yerine getirmediğini itiraf etti. TÜGSAŞ ve İGSAŞ'ın rehabilite edildikten sonra özelleştirilmesi gerektiğini öne süren Gökalp, bu fabrikaların çiftçi kuruluşlarına devrdilmesini istediklerini söyledi. Gökalp, Tarım Bakanlığı'nın gübre sektöründeki yetkilerinin elinden alındığından şikâyet ederek kimyevi gübre fiyatlarına devletin müdahalesi olmadığını söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

ABD'den İsrail'e tam destek

SONRAKİ HABER

Konya'da hekime saldıran kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa