Tekstilde esnek çalışma baskısı

Tekstil'de örgütlü TEKSİF, Öz İplik-İş ve DİSK/Tekstil ile sözleşme görüşmelerini ayrı ayrı yürüten patronlar, esnek çalışma, mesai ücretlerinin yüzde 50'ye çekilmesi, pazar gününün normal iş günü sayılması gibi maddeler dayatıyorlar.

Tekstilde esnek çalışma baskısı
Şahin Bayar
Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri sırasında işçi sendikalarına, "Bizde vere vere kalmadı. Sizde ne var?" diye soran tekstil patronları, kazanılmış hakları gasp etmeye kararlı görünüyorlar. Tekstil'de örgütlü TEKSİF, Öz İplik-İş ve DİSK/Tekstil ile sözleşme görüşmelerini ayrı ayrı yürüten patronlar, esnek çalışma, mesai ücretlerinin yüzde 50'ye çekilmesi, pazar gününün normal iş günü sayılması ve 7'li sistem gibi maddeler dayatıyorlar.
Tekstil patronları ile önceki gün üçüncü defa masaya oturan Öz İplik-İş Genel Sekreteri Bayram Erdoğan, "Görüşme sırasında işveren tarafı bize esnek çalışma, mesai ücreti ve pazar gününün yeniden düzenlemesi için teklif getirdiler" dedi. Kazanılmış haklarından taviz vermelerinin mümkün olmadığını belirten Erdoğan, patron tarafı ile 10 Kasım'da tekrar biraraya geleceklerini söyledi. Patronların her sözleşme döneminde olduğu gibi yine krizin arkasına sığınarak kendilerini sıkıştırmaya çalıştıklarını dile getiren Erdoğan, "Patronlar her sözleşme döneminde krizi gündeme getiriyorlar. Halbuki sözleşme bittiğinde kriz de unutuluyor" diye konuştu. Görüşmelerden ümitli olduğunu kaydeden Bayram Erdoğan, diğer işçi sendikalarıyla birlikte hareket edilmesinin olumlu olacağını dile getirdi. Yetkili organları ile bu konuyu tartışacaklarını söyleyen Erdoğan, "Önümüzdeki günlerde bu yönde bir çağrı yapabiliriz" dedi. Öz İplik-İş Sendikası toplam 13 bin işçi adına görüşme yürütüyor ve ücretlere yüzde 50 artış istiyor.
TEKSİF: Geriye 30 madde kaldı
İşkolundaki en büyük sendika olan TEKSİF Sendikası'nın Genel Başkanı Zeki Polat ise geçtiğimiz pazartesi patron tarafı ile biraraya geldiklerini ve cuma günü tekrar görüşmeyi kararlaştırdıklarını söyledi. Temel hükümler konusunda bir sorun yaşamadıklarını belirten Polat, "Geriye 30 madde kaldı. Bunların 17 tanesi ücretli ilgili geri kalanları ise çalışma düzenini ilgilendiriyor" dedi.
Gelinen noktada henüz bir uyuşmazlık sözkonusu olmadığını anlatan Zeki Polat, kendilerine randevu vermeyen hükümeti de eleştirerek, "Hükümet bize randevu vermedi. Anlaşılan o ki kaçak tekstilciler daha ağır bastı. Çalışma barışı bozulmadan bir an önce sözleşmelerin bitirilmesini istiyoruz" diye konuştu.
TEKSİF Sendikası 54 bin işçi adına görüşme yürütüyor ve yüzde 40 ücret artışı talep ediyor.
Patron tarafıyla dün beşinci defa masaya oturan DİSK/Tekstil Genel Sekreteri Ali Yılmaz da patronların yüzde 100 olan mesai ücretlerinin yüzde 50'ye çekilmesini istediklerini söyledi. Yılmaz, "Ancak sendikaların bunları kabul edeceğini sanmıyorum" dedi.
DİSKTekstil 11 bin işçi adına sözleşme görüşmeleri yürütüyor ve ücretlerde yüzde 50 artış istiyor.
www.evrensel.net