Fotoğraf: Evrensel

Evcil'i tutukladı, cezalandırıldı!

Ucu ünlü işadamlarına uzanan Malki cinayetinin azmettiricisi Erol Evcil'i koruyan zırh, Evcil hakkında tutuklama kararı veren askeri hakimin de cezalandırılmasını sağladı.

Evcil'i tutukladı, cezalandırıldı!
Askerlikten kaçmak için sahte rapor alan Erol Evcil hakkında gıyabi tutuklama kararı veren Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin hakimi Kıdemli Deniz Yüzbaşı Necati Nalıncı'nın hayatı bir anda değişti. Çünkü en yakın mesai arkadaşından amirine kadar pek çok kişiden yaptığının doğru olmadığı yönünde telefon aldı.
Bir süre sonra teslim olan Evcil, Nalıncı'nın kararı nedeniyle 2 ay cezaevinde yattı. Ancak korunmaya devam etti. Evcil, tahliye edildikten sonra Mudanya Askerlik Şubesi'ne teslim edilmeyerek, yattığı Kasımpaşa Askeri Cezaevi'nin de amiri olan Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Mahkemesi Savcısı Yarbay Nihat Demirel'in yazısı üzerine salıverildi. Yarbay Demirel, bu yazıdan Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral İlhami Erdil'in de bilgisi olduğunu, kendisinin adli müşavir olarak Erdil'in adına hareket ettiğini söyledi. Böylelikle tefeci Nesim Malki cinayeti soruşturması engellendi, bu soruşturma sonucunda ulaşılabilecek "kudretli" ve "aileden" kişiler korundu. Evcil, bu sırada yurtdışına çıktı, işlerini halledip döndü, 28 günlük bedelli askerlikten yararlandı.
Hakimin çekmediği kalmadı
Askeri Hakim Necati Nalıncı'nın hayatı da "hatırı sayılır" kişilerin ve amirlerinin ricalarına rağmen Erol Evcil'in tutuklanmasına karar vermesi üzerine tamamen değişti. Hakkında 4 görevi suistimal, 1 görevi ihmal ile 1 de irtikaba ikna suretiyle eksik teşebbüs davası açılan Nalıncı'nın terfisi durduruldu ve 49 gün cezaevinde yatttı. Nalıncı şu anda Selimiye'deki 1. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi ve Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesi'nde davasına baktığı kişilerden menfaat sağladığı gerekçesiyle yargılanıyor.
Nalıncı, olayların tamamen bir komplo olduğunu ve her şeyin Evcil hakkında gıyabi tutuklama kararı vermesiyle başladığını söylüyor ifadesinde. Yargılandığı davaları da kendisine yapılan haksızlıkları anlattığı, çeteci asker kaçakları ile işbirliği içindeki kişileri deşifre ettiği bir platforma dönüştürmeye çalışıyor Nalıncı. Ve savunmasında ekliyor: "Bu dava hukuka, adalete inanan herkesin davasıdır."
Demir hakkında nafile suç duyurusu
Gıyabi tutuklama kararı ile birden bire ortadan kaybolan ancak gazete sayfalarından resimleri düşmeyen Evcil'in tutuklanması için Bursa Emniyet Müdürlüğe'ne defalarca yazı yazdığını ancak bir türlü yakalanamaması üzerine Bursa Emniyet Müdürü Ahmet Demir'in onu kollayıp kuruduğunu düşündüğünü anlatıyor Nalıncı. Bunun üzerine Tunceli'de görev yaptığı dönemde Yeşil kod adlı Mahmut Demir'le de ilişkisi olduğu söylenen Demir hakkında Bursa Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğuna ifadesinde yer veren Nalıncı, savcılığın Ahmet Demir hakkında takipsizlik kararı verdiğini aktarıyor. Nalıncı, Evcil'in eski gücünü yitirmesinden sonra şimdi Ahmet Demir'in yargılandığına dikkat çektiği ifadesinde, "Bu konu ülkemizde zaman, kişi ve dalgalanmalara göre, aynı olayın nasıl farklı değerlendirilebildiğinin ve istenirse neler yapılabileceğinin veya yapılamayacağının tipik örneğidir" diyor.
'Makam ve rütbelerin tertibi'
Askerlikten kaçmak için sahte rapor alan Erol Evcil hakkında gıyabi tutuklama kararı verdikten sonra terfisi durdurulan ve 49 gün cezaevinde yatan Nalıncı, cezaevinde kaldığı 30 gün içinde tutukluluk durumunun incelenmesi gerekirken bunun yapılmadığını söylüyor. İfadesinde, Evcil'in ilişkisi olan makam ve rütbelerin böyle bir tertibiyle karşı karşıya kaldığına yer veren Nalıncı, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Adli Müşavirliği görevini Yarbay Nihat Demirel'den devralan Albay Avni Emirler'in, ta başından beri Evcil'in dosyasıyla ilgilendiğini, gizli belge ve dosyaları Evcil'e sahte ameliyat yapan Armağan Özal'ın avukatına ulaştırdığını söylüyor. Hakkında açılan bütün davalarda tanıklarının dinlenmediğini de ekliyor.
Ahmet Demir ve Askeri Hakim Yarbay Nihat Demirel'in aldığı cezalar ve yapılan indirimlerdenden bahseden Nalıncı, kendisi hakkında hiçbir ceza indirimine gidilmediğini, üstelik tanıklarının dinlenmediğini anlatıyor.
3 görevi suistimal suçundan esastan beraat ettiğine ifadesinde yer veren Nalıncı, bu kararın daha sonra Askeri Yargıtay 1. Dairesi tarafından bozulduğunu ve yeniden yargılanmaya başladığını belirtiyor.
Menfaat sağlamaktan yargılanıyor
Nalıncı, şu anda Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Mahkemesi'nde davasına baktığı kişilerden menfaat sağladığı gerekçesiyle 1. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi ve Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2 ayrı davadan yargılanıyor. Bu arada kimi tanıkların Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesi'nde verdikleri yeminli ifadelerinde, Milli Savunma Bakanlığı Askeri Adalet Teftiş Kurulu Başkanı Müfettiş Hakim Albay Sadık İnan'ın, Yarbay Demirel'in ve Albay Emirler'in kendilerini Nalıncı aleyhinde yalan ifade vermeye zorladıklarını anlattıklarını da belirterek Avni Emirler ve Nihat Demirel tarafından hazırlanan bir komplonun kurbanı olduğunu söylüyor.
Karar belli
Kimseye derdini anlatamadığını, tanıklarının dinlenmediğini, belgelerin incelenmediğini her seferinde vurgulayan Nalıncı'nın 1. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin 15 Eylül 2000 tarihindeki duruşmasına izleyicilerin, tanıkların alınmaması üzerine Nalıncı'nın Avukatı Ayşe Atınöz, söz alarak duruşma sokmayı başarabildiği bütün savunma tanıklarının dinlenmesini ve bunun yasanın emredici hükmü olduğunu söyledi.
Ancak mahkeme buna rağmen tanıkları dinlemedi. Bunun üzerine Nalıncı ve vekilleri mahkemenin kararının belli olduğunu, hakimin taktirine girmeyen bir konuda karar verdiğini, getirilen tanıkları dinlemediğini, bunun bir suç olduğunu söyleyerek davadan çekildiklerini belirttiler.
Nalıncı'nın yargılandığı mahkemeler tanıksız devam ederken Milli Savunma Bakanlığı, Nalıncı hakkında bir dava daha açtı. Nalıncı'nın, 28 Mayıs 1999 tarihinde Askeri mahkemeye verdiği savunma amaçlı dilekçede şu anda emekliye ayrılmış Albay Avni Emirler ve Yarbay Nihat Demirel'e hakaret ettiği iddia ediliyor.
www.evrensel.net