25 Ekim 2000 01:00

EMEP Genel Başkanı Tüzel

   Güneydoğu'da

Paylaş
EMEP Genel Başkanı Tüzel Güneydoğu'da
Merkezi olarak planlanan, IMF Karşıtı antiemperyalist mücadele ve demokrasi talepleri için kampanya sürecini, Malatya ve bölge illerde başlatan Emeğin Partisi (EMEP), programın ilk gününde Malatya Gazeteciler Cemiyeti (MGC)'ni ziyaret etti. Yerel basının yaşadığı sorunlar üzerine MGC Başkanı Haydar Karaduman ile görüşen Genel Başkan Levent Tüzel ve EMEP heyeti, cemiyetin, üzerindeki baskılara karşı, yanında olduklarını belirttiler.
Egemenlerin düşüncelerini yayınlama ve açıklama konusunda bir sorun yaşamadıklarını söyleyen Tüzel, düşünceye, örgütlenme özgürlüğüne ve demokrasiye asıl olarak emekçilerin ihtiyacı olduğunu kaydetti. Tüzel, Malatya'da yayın yapan Ufuk TV'nin 90, Güneş TV'nin 7 ve CNM TV'nin 3 gün ekim ayı içerisinde RTÜK tarafından kapatılmalarını da kınadı. Tüzel, televizyonların kapatılmasının demokrasi beklentisinin aksine, sistemin antidemokratik yapısını yansıtan bir durum olduğunu söyledi. Yeni Evrensel ve 2000'de Yeni Gündem gazetelerinin OHAL'e giremediğini de belirten Tüzel, emekçilerin yanında olan yayın organlarının bu tür baskılarla karşı karşıya kaldığını ifade etti.
MGC Başkanı Haydar Karaduman da, yaşadıkları sorunlar hakkında EMEP heyetini bilgilendirdi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Harb-İş üyesi 6 işçi işten atıldı
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Gölcük Tersane Komutanlığı'nda çalışan 2, İstanbul Tersane Komutanlığı'nda çalışan 4 Harb-İş Sendikası üyesi işçi, işten atıldı. Gölcük Tersanesi'nde işçileri, arkadaşlarının işten atılmasını protesto ettiler.
Harb-İş Sendikası tarafından dün sendikanın Kocaeli Şubesi önünde düzenlenen protesto eylemine yaklaşık 3000'i aşkın işçi katıldı. Tersane kapısı önünde toplanarak sendika binasına kadar 2 kilometrelik yolu yürüyen işçiler, yol boyunca "Deprem yok etti, işveren şok etti", "Ekmek yoksa barış da yok" ve "İşçi kıyımına son" sloganlarını attı. Sendika binası önünde işçilere hitaben konuşan Genel Başkan Orhan Atay, tersane işçisinin, depremin ardından işyerini terk etmeyerek çalıştığını, bunun karşılığında ise işverenin aynı vefalı yaklaşımı göstermediğini söyledi. Abdullah Acun ve Mahmut Engin isimli işçilerin hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkartıldığını ifade eden Atay, "İşten atılmaların durdurulması ve çıkarılan arkadaşlarımızın bir an önce işine geri döndürülmesini talep etmekteyiz" dedi. Kocaeli Şube Başkanı Abdullah Erol da, işten atma kararının iş barışını bozmaya yönelik olduğunu söyledi. İşçiler, konuşmaların ardından alkışlarla yürüyerek, işyerlerine döndüler.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tutuklu yakınlarına polis saldırısı

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım'dan seçim vaadi: İstanbul'da 24 saat toplu taşıma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa