24 Ekim 2000 01:00

EXSA işçileri, İstanbul'a yürüyecek

Sabancı Holding'in Adana'da kurulu EXSA fabrikasında, DİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası (DİSK/Tekstil) tarafından 550 işçi adına başlatılan grev, 127. gününü doldurdu.

Paylaş
EXSA işçileri, İstanbul'a yürüyecek
Sabancı Holding'in Adana'da kurulu EXSA fabrikasında, DİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası (DİSK/Tekstil) tarafından 550 işçi adına başlatılan grev, 127. gününü doldurdu. EXSA işçileri, İstanbul'a gelerek Sabancı Center'a yürüyüş kararı aldı.
DİSK Çukurova Bölge Başkanı Yusuf Yürekli ve DİSK/Tekstil Teksa Şubesi yöneticileri EXSA işçilerinin de katılımıyla dün düzenledikleri basın toplantısıyla, grevle ilgili eylem programını açıkladılar. Yusuf Yürekli, çalışanlarına ayda 100 milyon lira net ücreti çok gören EXSA patronunun, sendikal örgütlülüğü hedef aldığını söyledi. Sakıp Sabancı'nın, bir hafta önce Adana'da, "EXSA grevi, sendikal örgütlülük ve ücretten çok, işyerinin yapısından kaynaklanmaktadır. Hatanın büyük bölümü bizdedir" dediğini hatırlatan Yürekli, "Sayın Sabancı, 'Sendikadan destek istiyoruz' dedi. Ancak, aradan bir hafta geçmesine rağmen, görüşme talebimizi kabul etmiyor. Kendilerinden de bir görüşme talebi gelmedi. İşverenin asıl amacı, bizleri oyalamak, zaman kazanarak sorunu çözümsüz hale getirmek ve yasal grev uygulamamızı çürütmektir. Ancak, buna izin vermeyeceğiz" diye konuştu. Grevde geçen 127 günlük sürede, seslerini duyurabilmek amacıyla çeşitli toplantılar düzenleyip eylemler yaptıklarını belirten Yürekli, önümüzdeki günlerde Adana'dan başlayıp, İstanbul'a Sabancı Holding Merkezi'ne kadar yürüyeceklerini bildirdi. Yürüyüşe sendikacılarla birlikte 150-200 dolayında işçinin katılacağını belirten Yürekli, herkesi dayanışmaya çağırdı. İşçilerin "Yaşasın işçilerin birliği", "Direne direne kazanacağız" şeklinde sloganlar attığı basın açıklamasına DİSK/Tekstil Çukobirlik Şubesi, Petrol-İş ve Emeğin Partisi yöneticileri de katıldı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yargıya çete müdahalesi

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa