24 Ekim 2000 01:00

Hekimler, mali haklarının iyileştirilmesini

   istiyor

Paylaş
Hekimler, mali haklarının iyileştirilmesini
   istiyor
İstanbul Tabip Odası (İTO), Türk Tabipleri Birliği (TTB)'nce hazırlanan ''Hekimlerin Mali Haklarının İyileştirilmesine Yönelik Öncelikli Yasa Tasarısı Önerileri''nin, ocak ayına kadar yasalaşmasını istedi. İTO, hekimlerin ekonomik ve özlük sorunları ve TTB'nin hazırladığı "Hekimlerin Mali Haklarının İyileştirilmesine Yönelik Öncelikli Yasa Tasarısı Önerileri" ile ilgili dün basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan İTO Basın Sözcüsü Dr. Rıfat Yücel, yeterli ücret, sosyal haklar ve mesleki doyumun, iyi hekimlik şartlarının temel koşullarını oluşturduğunu vurguladı. Yıllardır yoksulluk sınırının altında ücret verilen sağlık çalışanlarının artık yorgun düştüğünü belirten Yücel, düşük ücret politikasının sonuçlarını da şöyle sıraladı:
"Kamudan özellere göçün artması, hekimlerin ikinci-üçüncü iş yapmak zorunda kalması, haksız rekabetin ortaya çıkması, kamu hizmetlerinin neredeyse angarya olarak algılanması, hizmet kalitesinin düşmesi, hastadan nemalanma anlayışı" Hükümetlerin, hekimlere adeta gizli ve yazılmayan bir sözleşmeyi uyguladıkları, ekonomi politikaları ile dayattıklarını ifade eden Yücel, "Bu sözleşmenin ilk maddesi ,'Ben sana bu kadar para verebiliyorum, gerisi sana kalmış, ya bu parayla geçin, ya da serbest piyasanın olanaklarından yararlan'. Zamanında bu madde 'Benim memurum işini bilir' şeklinde özetlenmişti" dedi.
Yücel, 'Yüzde 10'u kabul etmiyoruz'
Bugün bir profesörün maaşının 580 milyon, 10 yıllık uzman hekimin 390 milyon, asistanın ise 300 milyon lira civarında olduğunu kaydeden Yücel, son olarak öngörülen yüzde 10'luk zammı kesinlikle kabul etmeyeceklerini ve haklarını sonuna kadar arayacaklarını açıkladı.
Tüm kamu hekimlerini kapsayan ''Hekimlerin Mali Haklarının İyileştirilmesine Yönelik Öncelikli Yasa Tasarısı Önerileri''nin ocak ayına kadar yasalaşmasını istediklerini belirten Yücel, bunun genel olarak göstergelerde ortalama yüzde 60, özel hizmet tazminatında yüzde 100, nöbet ücretlerinde 3 kata varan artışlar ile Doğu, Güneydoğu Anadolu ve birinci derece öncelikle bölgelerde çalışanlara 2-6 ay tutarında mahrumiyet tazminatı getirdiğini anlattı.
TBMM'ye sembolik eylem hazırlıkları
Kıdeme göre 840 ile 1 milyar 400 milyon arasında maaş öngören yasa tasarısı önerilerinin Türkiye genelindeki 90 bin hekimin referandumuna sunulduğunu söyleyen Yücel, İstanbul'da elde edilecek sonuçların, gelecek hafta içinde 4-5 kişilik bir hekim grubu tarafından sembolik bir yürüyüşle TBMM'ye götürüleceğini ifade etti. Ocak ayına kadar hastane toplantıları, sembolik eylemler ile basın açıklamaları da yapacaklarını açıklayan Rıfat Yücel, sözlerini şöyle tamamladı:
"Hekimler tek bir işte çalışmak, emeğinin karşılığını almak ve insanca yaşamak istiyorlar. Bıçak kemiğe dayandı, hatta parçalamak üzere. Sağlık Bakanı, özlük haklar konusunda 'yakamıza yapışın' demişti. Biz de bunu yapıyor ve yakasına yapışıyoruz.'' İTO Genel Sekreteri Dr. Turgut Adatepe de, devletin 100 liranın ancak ikisini sağlığa ayırdığını vurgulayarak, haklarını istediklerini söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ulucanlar davası bugün

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi 14 Nisan Pazar günü oynanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa