İsrail ağır silahlarla vuruyor

İsrail Başbakanı'nın 'barış sürecini askıya alma' açıklamasının ardından, Filistin toprakları yine hareketlendi. İsrail, tank ve helikopterlerle saldırıyor.

İsrail ağır silahlarla vuruyor
İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın, "barış" sürecinin askıya alındığını yinelemesiyle birlikte, işgal altındaki Filistin topraklarındaki askeri hareketlilik gözle görülür bir biçimde arttı. Birçok Filistin şehir ve kasabasındaki İsrail ablukası tahkim edildi. Önceki gün ve dün Filistinlilere yönelik saldırılarda çoğu çocuk birçok kişi öldü ve yaralandı. Saldırılarda ağır silahların giderek daha yoğun bir biçimde kullanılması, endişeleri artırıyor.
Beytüllahim'e havadan saldırı
Barak'ın önceki gün "Barış sürecini askıya aldık" demesinden birkaç saat sonra, İsrail helikopterleri Beytüllahim'i vurdular. Ağır makinalılar ve roketlerle düzenlenen saldırıya direnen Filistinliler ise, El-Fetih milisleri önderliğinde bir fabrikaya mevzilenerek, yakınlardaki Gilo Yahudi yerleşim birimine ateş açtılar. Bu ateş sırasında 16 evin isabet aldığı, ancak yerleşimcilerden ölen ya da yaralanan olmadığı öğrenildi. Başlayan çatışma, tankların devreye girmesiyle daha da şiddetlendi. Akşam saatlerinde, fabrikadan dumanlar yükseldiği ve tesisin büyük ölçüde yandığı belirtildi. Doğu Kudüs göklerinde ise, El-Fetih milislerini arayan çok sayıda helikopter devriye gezmeye başladı. Helikopterler, bir süre sonra, Filistinlilerin yaşadığı Beyt Jala yerleşim birimini bombaladılar. Hastane kaynakları, bombalamanın etkisiyle şoka giren 10 kadar çocuğun hastaneye kaldırıldığını söylediler. Milislerin, yanan fabrikadan kurtulup kurtulmadığı henüz bilinmiyor. Bölgedeki elektrik ve telefon hatları İsrailliler tarafından kesilirken, İsrail Genelkurmay Başkanı Şaul Mofaz, Beyt Jala'yı kuşatma kararı aldığını açıkladı. Devlet radyosuna demeç veren Mofaz, "Bu sabahtan itibaren Beyt Jala kuşatma altına alınacak" dedi.
Ölü sayısı tırmanıyor
Pazar günkü kitle gösterilerine saldıran İsrail askerleri, en az beş kişiyi katlettiler, onlarca kişiyi de yaraladılar. Ölenler arasında, Gazze'den 14 yaşındaki Wael İmad ve 17 yaşında bir diğer çocuk bulunuyor. Eriha'da da bir çocuğun öldürüldüğü açıklanırken, Ramallah ve El-Halil'de 20 ve 23 yaşlarındaki iki Filistinli, keskin nişancılar tarafından kalplerinden vurularak öldürüldüler. Batı Şeria'daki tıbbi koordinatör Mustafa Barguti, ölü ve yaralıların hemen hepsinin baş ve üst gövdeden vurulduğunu dile getirerek, "Öldürmek için ateş ediyorlar" diye konuştu.
Batı Şeria'da cuma günü İsrail kurşunlarıyla yaralanan 2 Filistinli, dün yaşamını yitirdi. Hastane kaynaklarından öğrenildiğine göre, Nablus yakınlarında İsrail askerlerinin ateşiyle yaralanan 18 yaşındaki Said el Tanbur ve 15 yaşındaki Eşref Habayeb, tedavi gördükleri hastanede öldüler. İki Filistinli gencin ölümüyle 28 Eylül'den beri Filistin'i kasıp kavuran katliamlarda ölenlerin sayısı 134'e yükseldi. AFP'nin çıkardığı bilançoya göre, ölenlerin 114'ü Filistinli, 12'si İsrailli Arap, 8'i İsrailli. Çatışmalarda yaklaşık 5 bin Filistinli de yaralandı.
'Kurşunlarınızı saklayın'
Öte yandan, daha önce katledilen bir Filistinli çocuğun cenaze töreni İsrail'e meydan okuma gösterisine dönüştü. Cenaze törenine katılan Filistinli milislerin havaya ateş açmasına, El Fetih liderlerinden Mervan Barghuti müdahale etti. Ateş açanlara seslenen Barghuti, "Boşa kurşun sıkmayın. Havaya ateş açmayın. Kurşunlarınızı Filistin halkını savunmak için saklayın" diye konuştu.
Cenaze töreninde 15 yaşındaki Macid Havamde'yi toprağa verdikten sonra silahlı kişilerin ciplere binerek bölgeden uzaklaştığı, daha sonra ise El Fetih militanlarıyla İsrail askerlerinin Batı Şeria'daki Ramallah kentinin girişinde çatıştığı belirtildi.
Küçük generaller
Törenden sonra çatışma noktalarına koşan çocuklardan Filistin bayrağı taşıyan 12 yaşındaki Mustafa, duygularını, "Öldürülebileceğimi biliyorum, ancak bu önemli değil. Topraklarımızı terk etmeleri için İsrail askerlerine taş atmak istiyorum" diyerek dile getirdi.
İsrail ciplerine taş atan 14 yaşındaki Mahmud da "Askerlere taş atmak istiyorum, çünkü insafsızca öldürülen birçok çocuğun intikamını almak istiyorum" dedi.
Dördüncü haftasına giren katliam ve çatışmalarda, resmi rakamlara göre 122 Filistinli ve 8 İsrailli hayatını kaybetti. Bazı kaynaklara göre ise ölü sayısı 150'yi buldu. Filistin lideri Yaser Arafat, önemli bölümü çocuk yaşta 170 Filistinli'nin şehit olduğunu duyurmuştu.
www.evrensel.net