Telekom'da maaşa zam işe son!

Telekom'da uygulanmaya başlanan 'Yeni İş Mevzuatı' ile çalışanların mevcut statüleri değiştirilerek, kazanılmış hakları ellerinden alınmak isteniyor.

Telekom'da maaşa zam işe son!
Şengül Karadağ
"Özerkleştirilsin mi, özelleştirilsin mi? Yabancı sermaye mi alsın, yoksa yerli sermaye mi? Yüzde 25'i mi, yüzde 34'ü mü ihaleye çıksın?" tartışmaları sürerken, Türk Telekom'da özelleştirmenin altyapısı hızlı adımlarla hazırlanıyor.
'Yeni İş Mevzuatı' bu hazırlığın önemli adımlarından biri. Bu "yeni" mevzuat ile ilk etapta çalışanların konumları değiştirilmeye çalışılıyor. Çalışanların direncini kırmak amacıyla da Türk Telekom tarafından, işçi statüsüne geçenlere, unvan yükselmesi vaat ediliyor, iki ikramiye veriliyor ve ücretlerde az da olsa bir iyileştirme sağlanıyor.
Haber-Sen, Birlik Haber-Sen ve EMO ise kazanılmış bir çok hakkın kaybını da beraberinde getirecek olan uygulamaya karşı birlikte hareket etme kararı aldılar. Yeni iş mevzuatının "maaşa zam, işe son" anlamına geleceğini belirten Haber-Sen, Birlik Haber-Sen ve EMO yöneticileri, Telekom çalışanlarına birlik olmaları ve "oyuna gelmemeleri" çağrısı yaptılar.
Bir imza ile imtina
Haber-Sen Genel Başkanı Kemal Keleş, uygulamanın İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi metropol illerde yaygın olduğunu belirterek, vaatlere kanarak geçiş yapan çalışanlar bulunduğunu söyledi. "Çalışanlarımızın iş güvenliğini elinden alan, sendikalaşmanın önünde engel teşkil eden bu mevzuata geçmemelerini istiyoruz. Bugüne kadar edindikleri haklarından bir imza ile imtina etmelerini doğru bir yaklaşım olarak görmüyoruz ve birlikte bir karşı duruşu örgütlemeye çağırıyoruz" diyen Keleş, şu anda bir imza kampanyası yürüttüklerini, önümüzdeki günlerde çeşitli eylemlerde bulunacaklarını belirtti.
Altyapı hazırlanıyor
EMO Başkanı Gazi İpek de, Türk Telekom'un 72 bin çalışanı olduğunu, bunun ilk aşamada 58 bine indirilmek istendiğini belirterek, "Asıl sorun özelleştirilecek olan bu kurumun altyapısının hazırlanmasıdır. Önce çalışanların mevcut konumları ve haklarının bir şekilde zayıflatılması hedefleniyor. Bulundukları konum sözleşmeli personele çevrilerek daha sonraki dönemde kolayca işten çıkarılmaları sağlanacak" dedi. Çalışanlara ekstra ikramiyeler verilerek, 'maaşlarınıza zam yapılacak' diyerek statülerini değiştirmelerinin teşvik edildiğini belirten İpek, şunları söyledi: "Bizim önerimiz kesinlikle bu oyuna gelmemeleridir. Bu orta ve kısa vadede bir tasfiye planıdır. Buna evet diyenler, yarın çok pişman olacaklardır. Onların verdiği üç beş kuruşun peşinde koşarak, kazanımlarımızı kaybetmeyelim."
MHP kadrolaşması
MHP'nin Telekom'da ciddi bir kadrolaşma yürüttüğüne de dikkat çeken İpek, "MHP bir taraftan fazla personel var diyerek işten atmalar için çaba harcarken, diğer taraftan buradaki kadroları doldurmak çabası içinde. Bunu sağlayana kadar özelleştirme sürecini uzatmaya çalışıyorlar. Özelleştirmeye karşı görüntü vermelerinin nedeni de budur" diye konuştu.
Telekom'da çalışan herkesin ortak bir platforma çekilmesi gerektiğini söyleyen İpek, "Hedefimiz kasım ortasında tüm illerde ve Ankara'da Ulaştırma Bakanlığı önünde bir basın toplantısı düzenlemek" dedi.
www.evrensel.net