23 Ekim 2000 01:00

1 kilo et için 1 gün

IMF programını uygulayan 57. hükümet, asgari ücret karşılığında çalışan 5 milyon işçi ve ailesini açlığa mahkum ediyor.

Paylaş
1 kilo et için 1 gün
IMF ve Dünya Bankası'nın belirlediği politikaları harfiyen uygulayan DSP-MHP-ANAP hükümeti, işçileri açlığa mahkûm etmeye devam ediyor. Her ayın sonunda enflasyon oranı açıklandığında basın ordusunun karşısına geçerek hayat pahalılığının sona ermeye başladığını iddia eden Başbakan Bülent Ecevit ve ortaklarının maskesi bir defa daha düştü. Öyle ki; Türkiye'de asgari ücretle çalışan işçinin 1 kilogram et satın alabilmesi için tam tamına 8 saat 56 dakika çalışması gerekiyor. Bu oran, ortalama 8 saat olan bir işgününün sınırlarını bile aşıyor.
Türk-İş tarafından yapılan araştırmaya göre, brüt 118 milyon 800 bin, net 86 milyon 922 bin 900 lira olan yürürlükteki asgari ücretle çalışan bir işçinin 1 kilogram ekmek satın alabilmesi için 1 saat 16 dakika, 1 kilogram et için 8 saat 56 dakika, 1 kilogram süt için 1 saat 22 dakika, 1 kilogram beyaz peynir satın alabilmesi için de 6 saat 50 dakika emek harcaması gerekiyor. Araştırmaya göre, asgari ücretli işçi, 1 kilogram kuru fasulye satın alabilmek için 4 saat, 1 kilogram zeytin için 5 saat 59 dakika, 1 kilogram ayçiçek yağı için 2 saat 36 dakika, 1 kilogram şeker için 1 saat 29 dakika, 1 kilogram pirinç için 3 saat 11 dakika ve 1 kilogram makarna için de 1 saat 19 dakika çalışmak zorunda.
İkinci toplantı 7 Kasım'da
İlk toplantısını 19 Ekim'de yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 2001'den geçerli olacak yeni ücreti belirleme çalışmaları çerçevesinde ikinci toplantısını 7 Kasım'da gerçekleştirecek.
Komisyona işçi temsilcisi olarak katılan Türk-İş, asgari ücretin dört kişilik bir ailenin aylık zorunlu gıda harcamasını karşılayacak şekilde belirlenmesini isterken, işveren temsilcisi TİSK ise yeni ücretin belirlenmesinde sadece çalışan işçinin esas alınmasını talep ediyor. Ancak 2001 bütçesinde memurlara yüzde 10 oranında zam açıklayan hükümetin asgari ücret içinde yaklaşık bir oranı açıklayacağı düşünülüyor.
TİSK iki farklı ücret istiyor
Hem Türk-İş, hem de TİSK, asgari ücretin vergi dışı bırakılarak işçiye belirlendiği rakam üzerinden net ödenmesini isterken, TİSK toplu iş sözleşmesi yapılan işyerleri ile yapılmayan işyerleri için farklı ücret belirlenmesini öneriyor. TİSK, asgari ücretin ülke ve sanayi işletmelerinin koşulları dikkate alınarak, hedeflenen enflasyon oranında artırılmasında ısrarcı olurken, Türk-İş yürürlükteki ücrete bir önceki yıl gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılmasını gündeme getiriyor. TİSK, asgari ücret tespit yönetmeliğinin günün koşullarına uymadığı gerekçesiyle değiştirilmesini de talep ediyor.
5 işçi, 5 işveren ve 5 hükümet temsilcisi olmak üzere, toplam 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yapacağı çalışmalarda, yeni asgari ücretin 1 Ocak 2001 ve 1 Temmuz 2001 tarihlerinde olmak üzere, 6'şar aylık dilimler halinde uygulanmasının kararlaştırması da bekleniyor. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon kişinin asgari ücretle çalıştığı da bildirildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Enerjide ABD hakimiyeti

SONRAKİ HABER

Brexit’te son durum: AB’den İngiltere’ye iki senaryo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa