21 Ekim 2000 21:00

Deprem vergileri bankalara mı gitti?

TMMOB'nin düzenlediği toplantıda, "Toplanan milyarlarca dolar deprem vergileri batık beş bankaya mı gitti?" sorusu soruldu.

Paylaş
Deprem vergileri bankalara mı gitti?
TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Mühendislik ve Mimarlık Haftası kapsamında bir toplantı düzenleyerek, mühendis ve mimarların sorunlarını yirmi yıl öncesiyle yaptığı karşılaştırmalarla açıkladı. Toplantıda konuşan Afet Komitesi Sekreteri Hasan Kıvırcık, Valiliğin TMMOB'a bağlı sadece iki odayı afet hazırlıkları toplantılarına çağırdığını belirterek, "Depremden sonra enkazların nasıl kaldırılması gerektiği konusunda değil, depremden önce alınabilecek önlemler hakkında çalışmalar yapmak istiyoruz" dedi ve resmi otoriteleri, bilimsel çevrelerin ve meslek odalarının görüşlerine başvurmaya çağırdı.
Kamu istihdamı düştü
TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Mühendislik ve Mimarlık Haftası kapsamında "Deprem ve Sağlıklı Kentleşme" konularındaki düşüncelerini aktarmak için bir toplantı düzenledi. Dün sabah saatlerinde yapılan toplantıda ilk olarak TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Münür Aydın bir konuşma yaparak, mühendislerin son yirmi yıl içinde değişen istihdam tablosunu anlattı. 1978 yılında mühendis ve mimarların yüzde 63.1'inin kamu sektöründe çalıştığını söyleyen Aydın, bugün bu sayının yüzde 34.3'e düştüğünü ifade etti. İstihdamdaki bu değişikliğin nedeninin kamu kesimini küçültme politikalarından kaynaklandığını belirten Aydın, kamu sektöründe çalışan mühendislerin son yirmi yıl içinde alım güçlerinin düştüğünü de şu örnekle anlattı "1967'de bir mühendis maaşı olan 2200 lira ile 7333 ekmek ya da 880 kilo et alınabiliyordu. Bugün sadece 65 kilo et alınabiliyor."
1999 yılında deprem vergisi olarak 149 milyon 250 bin dolar, 2000 yılının Ağustos ayına kadar da 3 milyon 365 bin dolar toplanmasına karşın sadece 37 bin kalıcı konut yapıldığını ifade eden Aydın, bu konutların maliyetinin toplam tutarının ise ortalama 740 bin dolar olacağını söyledi. Aydın, "Batık bankalara 8.5 milyon dolar harcandı. Bu paralarla kalıcı konut yapılmadı. Bu paralar batık 5 bankaya mı gitti acaba?" diyerek, toplanan paraların akıbetlerinin sorulmasını istedi. Mühendislik ve Mimarlık Haftası kapsamında, yapı denetimi ve mimar ve mühendislik uygulamalarıyla ilgili olan KHK'larla ilgili değerlendirmeler yaptıklarını da söyleyen Aydın, "Yapı denetimi ile ilgili olan KHK, bu konuda özelleştirmenin son halkası. Diğerinde ise TMMOB'un yaptığı mesleki düzenlemelere devletin müdahelesi söz konusu" diyerek, KHK'ları protesto ettiklerini söyledi.
TMMOB Afet Komitesi Sekreteri Hasan Kıvırcık da depremle ilgili hazırladıkları çalışmaları ve topladıkları bilgileri aktardı. Türkiye'de konutlara 70 yılda en çok zarar veren doğal afetin deprem olduğunu belirten Kıvırcık, son 67 yıl içinde olan 130 depremde 100 bin kişinin öldüğünü, 650 bin konut ünitesinin ise yıkıldığını ifade etti. Bina sürecinde sorumluluğun, mal sahibi, müteahhit, tasarımcı mimar, mühendisler ve denetim kurumuna ait olduğunu söyleyen Kıvırcık, bu tarafların ortak özelilklerini "Bilgi, beceri ve deneyim eksiklikleri" olarak sıraladı.
'Valilik TMMOB'yi dikkate almalı'
Kıvırcık konuşmasının sonunda Afet Komitesi'nin hazırladığı "Güvenli Bir Gelecek İçin Toplumsal Eylem Planı"nı aktardı. Afet ve risk konularında bilincin eğitim, medya gibi yollarla artırılmasının, bilim ve tekniği öne çıkarmanın, toplumun eğitimini artırmanın ve eğitim kalitesinin bütün üniversitelerde eşit olarak dağıtılması gerekliliklerinin altını çizen Kıvırcık, "Denetim kararlı olmalı ve ağır yaptırımlarla desteklenmeli, yapılması gereken bilimsel araştırmalara mutlaka ama mutlaka bütçe ayrılmalı. Resmi otorite, bilim çevreleri ve meslek odalarının görüşlerine yaklaşıp, bu görüşlere uymaya kendini alıştırmalı" dedi.
ÖNCEKİ HABER

OHAL'de sağlık manzaraları

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa