21 Ekim 2000 21:00

Kahire'de kritik zirve

Mısır'da yapılan Arap Zirvesi'nde Filistin sorunu ele alınıyor. Bir önceki zirveye alınmayan Irak'ın temsilcisi de Kahire'de.

Paylaş
Kahire'de kritik zirve
Dört yıldır ilk kez toplanan Arap Zirvesi, dün Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı. Zirve öncesinde İsrail'in "Filistin ile barış sürecini askıya aldığını" ilan etmesi, iki gün sürecek olan toplantıların önemini daha da artırıyor.
Ancak ABD tahakkümü nedeniyle hemen hiçbir konuda ortak bir politika geliştiremeyen Arap yönetimlerinin, bu zirvede de somut bir hareket planı çıkartması beklenmiyor. Filistin halkını İsrail terörü karşısında yalnız bırakacak olan bu tutum, Arap halklarının ABD ve İsrail'e yönelik öfkesinin, kendi yönetimlerine de yönelmesini sağlayabilecek.
Mısır 'itidal' tavsiye etti
Ev sahibi ülke Mısır, dünkü açılışta aldığı tutumla, ABD'nin çizdiği hattan ayrılmayacağını ve İsrail ile diplomatik ilişkilerini sürdüreceğini belli etti. Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, açılış konuşmasında İsrail'i eleştirirken, diğer yandan da Araplardan "tepkilerinde dikkatli olmalarını" istedi. Mübarek, "Hepimiz kızgınız, ancak içgüdüsel bir tepkiyle hareket etmemeliyiz. Tüm taraflar, bölge ülkelerine sunulan tek seçimin kalıcı ve adil bir barış olduğunu anlamalıdırlar" diye konuştu.
Arafat'tan katliam suçlaması
Mübarek'ten sonra söz alan Filistin lideri Yaser Arafat ise, İsrail'i Filistinlilere karşı toplu katliama girişmekle suçladı. Arafat, açılış konuşmasında, "Halkımız toplu katliamla karşı karşıyadır" diyerek, 28 Eylül'den bu yana devam eden kanlı çatışmalarda 193 Filistinlinin öldüğünü, 7000'inin de yaralandığını söyledi.
Nihai karar belirginleşiyor
AFP'nin öğrendiğine göre, Arap liderler tarafından onaylanacak nihai kararlar uyarınca, "Arap ülkeleri, BM Güvenlik Konseyi'nden, Filistin topraklarında ve işgal altındaki Arap topraklarında, barış ve uluslararası güvenlik için bir tehdit oluşturan gelişmeleri izlemesini" talep edecek.
Arap zirvesi ayrıca, "BM Güvenlik Konseyi ve Genel Kurulu'ndan Filistin halkının korunması için gerekli önlemlerin alınmasını" isteyecek. Böylece Arap devletlerinin, Filistin konusunda topu bir kez daha "uluslararası toplum"a atacağı kesinlik kazandı.
Suudi Arabistan, zirvede Filistinlilere destek amacıyla toplam 1 milyar dolar tutarında 2 ayrı kaynak oluşturulması önerisinde bulunurken, Irak ise "cihad" çağrısında bulunarak şov yaptı.
Lahud gerçekçi konuştu
Zirvede en gerçekçi konuşan isim, Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud oldu. Lahud, İsrail'e karşı kararlı ve katı bir tavır belirlenmezse Arap halkının olası tepkisi karşısında liderleri uyardı. Lahud, "Eğer Arap yöneticiler gerekeni yapmazlarsa Arap halkları bize desteklerini keserler. Biz Arap yöneticiler birleşmeli ve Filistin'in başına gelenlere karşı kararlı bir tutum benimsemeliyiz. Biz Filistin halkının acılarını anlıyoruz, çünkü aynı deneyimi 20 yıl boyunca yaşadık" diye konuştu.
Irak'ın katılımı önemli
Arap Birliği zirvesinin önemi, Irak'ın katılımı nedeniyle de artıyor. Irak hükümeti, 1996'daki son zirveye, ABD yanlısı Arap devletlerinin ısrarı nedeniyle katılamamıştı. Hüsnü Mübarek, zirvenin Irak Devrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcısı İzzet İbrahim ve Filistin lideri Yaser Arafat ile birer görüşme yaptı. Görüşmelerde liderlerin hangi konuları ele aldıkları belirtilmedi.
İsrail katliamları sürüyor
Öte yandan, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında katliamlar ve gösteriler devam ediyor. İsrail askerleri, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunis bölgesi yakınlarında toplanan 300 Filistinliye ateş açtı. Saldırıda bir Filistinli öldü, en az 15'i yaralandı. Diğer bölgelerde de çok sayıda şiddetli çatışma meydana geldiği haber veriliyor.
ÖNCEKİ HABER

Bulmak da dert, tutmak da!

SONRAKİ HABER

Gazeteci Pelin Ünker’in duruşması 28 Mart’a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa