20 Ekim 2000 21:00

İşçiler evlerine öfkeli döndü

Petrol Ofisi'nde başlayan eylemlerin Petrol-İş tarafından bitirilmesinden sonra işçiler, dün öğleden sonra işbaşı yaparlarken işlerine son verilen 1200 işçi evine döndü.

Paylaş
İşçiler evlerine öfkeli döndü
Petrol Ofisi'nde başlayan eylemlerin Petrol-İş Sendikası tarafından bitirilmesinden sonra işçiler, dün öğleden sonra işbaşı yaparlarken işlerine son verilen 1200 işçi evine döndü. İstanbul POAŞ Ambarlı Dolum Tesisleri'nde öğle saatlerine kadar eylem yapan işçilere, DİSK destek verdi. DİSK'e bağlı çok sayıda sendika yöneticisinin katıldığı ziyarette konuşan DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak, özelleştirmenin hükümetin uyguladığı IMF'nin 'istikrar' programının parçası ve ulusal birikimlerin yağmalanması anlamına geldiğini söyledi.
Sermayenin işine geldiği gibi hareket ettiğini, kuralsız bir çalışma yaşamı dayattığını ifade eden Tokmak, "Sermaye, sendikaların çelişkilerinden faydalanıyor. İşimiz, ekmeğimiz, aşımız için konfederasyon ayrımı yapmadan mutlaka omuz omuza vermemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.
Kocaeli/Mersin
Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Ali Ufuk Yaşar, işverenle yapılan görüşmelerde uzlaşmaya yakın bir ara formül bulunması üzerine, eylemlerini kademeli olarak sona erdireceklerini söyledi. Yaşar, şöyle konuştu: "İşletmede 368 işçi çalışıyordu. Bunlardan emekliliği gelen 168 işçi, yasadaki ihbar süreleri kullandırılmak üzere izine çıkmış sayılacak ve 17 hafta sonunda, tazminatları bir kerede ödenerek, iş akitleri feshedilecek. Emekliliği gelmediği halde çıkışı verilen 48 işçinin durumu hakkındaki görüşmeler ise sürüyor. Bu işçilerin, başka kurumlara yatay geçiş yapması da dahil olmak üzere, tüm formüller değerlendiriliyor. Kalan 152 işçinin ise normal çalışmasına devam ettirileceğini tahmin ediyoruz."
POAŞ Mersin İşletmesi'nde eylemin sona ermesinden sonra işçiler iş başı yaptı. İşlerine son verilen 36 işçi ise evine döndü. Petrol-İş Mersin Şube Başkanı Enver Cuydur, belirsizlik içinde beklediklerini söyledi.
Aliağa'da işçiler öfkeli
POAŞ Aliağa İşletmesi'nde ise Türk-İş'e bağlı şubelerin işçilere ziyareti vardı. Türk-İş'e bağlı İzmir şubeleri, öğle saatlerine kadar eylemlerini sürdüren işçileri ziyaret ederek destek verdiler. Burada konuşan Petrol İş Aliağa Şube Başkanı İskender Büyükçolak, "Arkadaşlarımızda tedirginlik var. Yıldırma politikası izliyorlar. Bugün (dün) saat 13.00 itibariyle iş başı yapacağız. İşten çıkarılan ya da idari izin verilenler şimdilik eşyaları alıp evlerine gidecek" diyerek mücadelenin bundan sonraki sürecinin siyasal çözüm yönünde olacağını belirtti. İskender Büyükçolak işbaşı açıklamasını yaparken, işçilerin bu karardan haberleri olmadığı dikkat çekti. Halil Taşdemir adlı işçi, "Sendikamız bize karşı olumsuz karar almaz. Örgütümüze güvenmeseydik bu yola çıkmazdık. Sendika kendisini bitirmek istiyorsa, eylemleri de bitirir" dedi. Seyfettin Bayram, Türk-İş'in eylemlerine destek vermek için geç kaldığını belirterek, "Bugün bizim başımıza gelenler, yarın onların başına gelecek" şeklinde açıklama yaptı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

POAŞ'ta eylem bitti

SONRAKİ HABER

Kar yağışı etkili oldu, İstanbul beyaza büründü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa