Su bile vermediler!

Eskişehir'in köylerine soğan ve pancar sökümü için Diyarbakır Adana ve Bursa'dan gelen tarım işçilerine bir gram su verilmiyor. Cami ve kahvehaneye girmeleri de yasak. Jandarma, pasaport sorup, "Çadırlarınızı kaldırın" diyor.

Su bile vermediler!
Rahmi Emeç / Ali Baş
Tarım işçileri, soğan ve pancar sökümü için geldikleri Eskişehir'de düşük ücret ve kötü barınma koşulları dışında bir çok yasakla da karşı karşıya. Köy muhtarının köyün suyunu kullanmalarını, kahveye ve camiye girmelerini yasakladığı tarım işçilerine, jandarma "pasaport" sordu. Tarım işçileri, "Kendi ülkemizde pasaport soruluyor. Su bile yasaklanıyor. Biz bu ülkenin insanı değil miyiz?" diyorlar.
Eskişehir'in köylerine soğan ve pancar sökümü için daha çok Adana Dörtyol, Diyarbakır Silvan ve Bursa Karacabey'den aileleriyle birlikte gelen tarım emekçileri, köylerin yakınına kurdukları çadırlarda yaşam sürüyorlar. Ama, köylerin suyunu kullanmaları, camiye ve kahvehaneye girmeleri yasak.
Seyitgazi ilçesinin Aksaklı köyü yakınına çadır kuran 200 tarım emekçisi, köy muhtarının tutumu yüzünden 2 kilometre uzaklıktaki Büyükdere köyüne giderek kullanma ve içme suyu ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kalıyorlar.
Jandarma pasaport sordu
Aksaklı Köyü muhtarlığının şikâyeti üzerine jandarmanın geldiğini "Pasaportunuz var mı? Buraya nereden geldiniz? Şimdi çadırlarınızı buradan kaldırın" dediğini söyleyen tarım emekçileri, "Biz kavga etmek için gelmedik. Bir lokma ekmek için geldik. Kimseye de zararımız yok" dediler. Köy muhtarlığı ve jandarmanın tutumu üzerine barındıkları 35 çadırı köyün uzağına taşıdıklarını söyleyen tarım emekçileri, köyden su almanın yasaklandığını belirterek, "Aramızda yaşlılar var. Camiye gitmek istiyorlar, ancak köy muhtarı engel oluyor. Köy kahvehanesine gitmek istiyoruz, yine köy muhtarlığı engel oluyor. Bizim köy halkıyla hiçbir meselemiz yok" diye konuşuyorlar.
'Kardeşliği bozmak istiyorlar'
Aksaklı köy muhtarlığının ve jandarmanın tutumu Eskişehir Valisi Sami Sönmez'e aktaran köylüler, sadece "durumlarıyla ilgilenileceği" sözü aldı. Bu arada, gördükleri baskıyı HADEP Eskişehir İl Başkanı Hamza Abay'a da anlatan tarım emekçileri, sorunlarına acilen çare bulunmasını istedi ve "Kardeşliği bozmak isteyenler var. Buna hiçbirimiz müsade etmeyelim" dedi.
Tarım emekçileri, soğanın tarladan sökülmesi, kesilmesi ve çuvallanması işinden her çuval için 400 bin lira aldıklarını belirtiyorlar. Yıllardır bu bölgeye soğan ve pancar sökümü için geldiklerini, ancak bu yıl olduğu kadar baskıyla karşılaşmadıklarını belirten tarım emekçileri, şunları söylüyorlar:
"Kendi ülkemizde pasaport soruluyor. Kamuya ait olan köy suyundan yararlanmamız engelleniyor. Ortak kullanıma açık olan camiye bile gitmemize müsaade edilmiyor. Yetkililere sesleniyoruz, Biz bu ülkenin insanı değil miyiz?"
www.evrensel.net