Çukobirlik'te işçi kıyımı durmuyor

Türkiye'nin en büyük işletmelerinden Çukobirlik'te yönetim işçi atmaya devam ediyor. Tez Koop-İş ve Tek Gıda-İş sendikalarına üye 50'ye yakın işçi kapı önüne kondu.

Çukobirlik'te işçi kıyımı durmuyor
Sinan Araman - Halil İmrek
Çukobirlik'te bir süre önce yaşanan direnişin ardından başlayan işçi atma operasyonu sürüyor. Daha önce DİSK/Tekstil Çukobirlik Şubesi'ne üye 2000 işçiyi zorunlu ücretsiz izne ayıran Çukobirlik yönetimi, yaşanan direniş sonucunda işçileri işe geri almak zorunda kalmıştı. Yönetim şimdi, uygulamada değişiklik yaparak toplu işçi çıkarma yerine azar azar işçi çıkarmaya başladı. Direnişin Tekstil Sendikası Çukobirlik Şubesi'ne üye işçilerin işten atılması sırasında patlamasını göz önünde bulunduran yönetim, şimdi Türk-İş'e bağlı Tez Koop-İş ve Tek Gıda-İş üyelerini işten atıyor.
Şu ana kadar Tez Koop-İş üyesi 40'ın üstünde işçi çıkaran birlik yönetimi Tek Gıda-İş üyesi işçilerden de 13'ünü işten attı. Çukobirlik'e bağlı yağ fabrikasında toplam 316 üyesi bulunan Tek Gıda-İş Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Gürsel Diliçıkık, IMF ve Dünya Bankası'ndan heyetlerin fabrikaya geldiğine değinerek, "IMF 34 trilyonluk kredi vermeyi taahhüt ediyor. Çukobirlik'in tamamı 16.5 trilyon. IMF bu parayı babasının hayrına vermiyor, ciddi yatırımları var. Ama öncelikle var olan işçilerin kapı dışarı edilmesini istiyor" dedi.
Çukobirlik yönetiminin 1992'den beri çalışan işçileri öncelikli olarak işten attığına dikkat çeken Diliçıkık, özellikle MHP'li işçilerin şimdilik korunmaya çalışıldığını kaydetti. Atılan üyelerinin başta 25 kişi olduğunu ancak daha sonra 12'sinin geri alındığını söyleyen Diliçıkık, geri alınan işçilerin bazılarının MHP'li olduğunu ve yönetimin kendilerini işten atmayacağı anlayışı güttüklerini dile getirdi. Çukobirlik'te yeniden yapılandırmanın tüm işçileri vuracağını, MHP'li işçiyi de işsiz bırakacağını vurgulayan Diliçıkık, tüm işçilerin birlik olması ve kendi ekmeğine sahip çıkması için uğraş verdiklerini söyledi.
IMF'nin istekleri uygulanıyor
Çukobirlik içerisinde kooperatiflere bağlı çalışan ve Tez Koop-İş'e üye olan 670 işçi de daha önce birliğe müdür ve müdür yardımcıları tarafından sendikalarından istifa ederek Koop-İş'e üye olmaları konusunda baskıya maruz kalmışlardı. Bu baskıların ardından 40'dan fazla üyelerinin işten atılmaya başlaması üzerine bir açıklama yapan Tez Koop-İş Adana 2 No'lu Şube Başkanı Saim Karabulut , "IMF istekleri doğrultusunda çıkarılan Tarım Satış Kooperatifleri Yasası'nın ardından harekete geçmekte gecikmeyen Çukobirlik yönetimi, kanunlara ve toplu iş sözleşmesine açıkça aykırı işçi çıkarmaya devam ediyor" dedi.
www.evrensel.net