Bahçeli'ye uydu suçlaması

Türkeş'in ölümünün ardından kavgalı kongrelere sahne olan MHP, Bahçeli'nin çabasına karşın tek adam partisi olamadı.

Bahçeli'ye uydu suçlaması
5 Kasım'daki büyük kongresi öncesinde MHP yine hareketlenmeye başladı. MHP Merkez Karar Kurulu (MKK) üyesi emekli albay Şerafeddin Toperi, MHP'nin 5 Kasım'da yapılacak 6. Büyük Kongresi'nde genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı.
Toperi, Çankaya'da bulunan çalışma ofisinde düzenlediği basın toplantısında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ve MHP yönetiminin izlediği politikayı eleştirdi.
"MHP'nin CHP ve DSP'nin gözdesi" olduğunu söyleyen Toperi, bu durumun ülkücüler ve MHP tabanının tepkisine neden olduğunu belirtti. MHP'ye oy verenlerin Devlet Bahçeli ve ekibi yüzünden "bin pişman" olduğunu kaydeden Toperi, şöyle konuştu: "Ülkücüler yurdun her yerinde tasfiye edilmektedir. MHP, kelimenin tam anlamıyla DSP'nin güdümüne girmiş ve Bahçeli Ecevit'in, MHP DSP'nin uydusu olmuştur. Parti tabanı şok yaşamaktadır. MHP yönetimine karşı tabanda müşterek bir tepki doğmuş ve MHP'lilerin bu topyekûn tepkisi, yeniden yapılanma ve aslına dönme zarureti hasıl etmiştir. Benim adaylığım bu zaruretin sonucudur. Tabanın bunca tepkisine rağmen meydanı Devlet Bahçeli'ye bırakmak ülkücü harekete ihanet sayılır."
Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Toperi, kongre sonuçlarının tahmin edilemeyeceğini, ancak yüzde 50 oranında oy almayı umduğunu söyledi. Kendisine parti içinden destek gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Toperi, "Yönetimde desteğim yok, kovulanlarda var" dedi.
Toperi, bir başka soru üzerine de "Ömer İzgi'nin Meclis Başkanlığı'na aday gösterilmesini ve seçilmesini, sol zihniyetin partiye hakimiyeti olarak kabul ediyoruz" diye konuştu.
Bir gazetecinin, MHP'li Muharrem Şemsek ve Ramiz Ongun'un da genel başkanlığa aday oldukları şeklinde söylentiler bulunduğunu hatırlatması üzerine de Toperi, "O arkadaşlarımız da ülkücü arkadaşlarımızdır. Benim aday olduğumu duyunca vazgeçeceklerdir" dedi.
Emekli olduktan sonra MHP'de siyasi hayatına başlayan Şerafeddin Toperi, 1970-1975 yılları arasında MHP Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. Toperi, halen MHP MKK üyesi olarak görev yapıyor.
www.evrensel.net