20 Ekim 2000 01:00

Asgari ücrete de IMF standartı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı dün yapıldı. Toplantılarda belirlenecek asgari ücret, 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Paylaş
Asgari ücrete de IMF standartı
Bir işçinin zorunlu harcamalarını asgari ölçüde karşılaması gereken ancak, belirlenen komik rakamlarla sefalet ücreti halini alan asgari ücretin belirleneceği söylenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı dün yapıldı. 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği toplantılarda çıkacak sonucun IMF'ye verilen sözler doğrultusunda olması bekleniyor.
Hükümet, 1999 yılında IMF'ye verdiği "niyet mektubu"nda da 2000 yılı asgari ücretinin istikrar programı doğrultusunda belirleneceği sözünü vermiş ve asgari ücret yüzde 25 oranında artırılarak net 86 milyon 922 bin liraya çıkarılmıştı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan tarafından toplantıya çağrılan komisyonda alınacak kararların, IMF'nin belirlediği rakamları işçi kesimi adına katılacak Türk-İş'in onaylaması bekleniyor. Türk-İş adına toplantıya katılan Genel Eğitim Sekreteri Salih Kılıç da, komisyon çalışmalarından umutlu olmadıklarını söyledi.
Toplantıda söz alan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Bülent Pirler, işçi ve işverenin ekonomik krizden çıkma çabası içinde olduğunu söyleyerek, yeni asgari ücret düzeylerinin ekonominin rekabet gücünü gözetecek ve girişimcileri istihdam yaratmaktan caydırmayacak dengeler içinde tespit edilmesi için çalışacaklarını belirtti. Ücret tespitlerinin enflasyon hedefleri esas alınarak yapılmasını talep eden Pirler, işçi kesimiyle ortak talepleri olan asgari ücretteki vergi yükünün azaltılması, TİS uygulayan ve uygulamayan işyerleri için farklı düzeylerde tespit edilmesi ve Asgari Ücret Yönetmeliği'nin yenilenmesi gibi talepleri göz ardı ettiği için hükümeti eleştirdi.
Kılıç: Umutlu değiliz
Daha sonra söz alan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Salih Kılıç, komisyonun çalışmalarından umutlu olmadıklarını belirterek, geçen yıl belirlenen asgari ücreti yetersiz bulduklarını ve geçen sürenin Türk-İş'in ücret konusunda savunduğu görüşlerin haklılığını ortaya koyduğunu söyledi. Asgari ücretin, işçiye ve ailesine yeterli yaşama düzeyi sağlayacak düzeyde olması gerektiğini ve dört kişilik bir ailenin gıda harcamasının asgari 160 milyon lira olduğunu ifade eden Kılıç, geçen yıl asgari ücretin komisyonca değil IMF'ye verilen niyet mektubu doğrultusunda tespit edildiğini söyledi. Asgari ücretin işçinin eline net olarak geçmesinin sağlanması gerektiğini söyleyen Kılıç, "Küreselleşmenin gereği denilerek iş yasalarında değişiklik arayanlar, diğer bir ifadeyle esneklik adı altında ücretleri daha da düşürmek isteyenler bulunmaktadır. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartların arkasına hiç kimse sığınmamalıdır. Fedakârlık, asgari ücretli ile dar ve sabit gelirli kesimlerden beklenmemelidir" diye konuştu.
Okuyan'dan yine 'ezdirmeme' masalı
Asgari ücretin yürürlük süresine dair teknik bilgiler vererek konuşmasına başlayan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ise, tarım ve orman işçilerinin de iş kanunu kapsamına alınması ile ilgili yasa önerisinin TBMM'ye gönderilme aşamasında olduğunu söyledi. Yönetmeliğin, asgari ücretin ülkenin sosyal ve ekonomik durumunun, geçinme indekslerinin, fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel düzeyinin ve işkollarının niteliğinin göz önünde bulundurularak saptanmasını öngördüğünü kaydeden Okuyan, çalışanların ve emeklilerin enflasyona ezdirilmemesine özen gösterildiğini iddia etti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Uzlaşmanın gerçek yüzü

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa