Fotoğraf: AA

EMEP:

   Emekçiler gazetesine sahip çıkacak

EMEP: Emekçiler gazetesine sahip çıkacak
Emeğin Partisi (EMEP) Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, gazetemiz hakkında verilen kapatma kararı protesto edilerek, "Tüm emekçileri ve demokrasi güçlerini bu antidemokratik uygulamaya karşı tepkilerini ortaya koymaya çağırıyoruz.
Gazete kapatılmayan, söz, basın ve sınırsız örgütlenme özgürlüğüne sahip bir ülke olmak için bağımsızlık ve demokrasi mücadelesine daha sıkı sarılacağız" denildi.
Dün yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de sermaye basınının karşısında işçi ve emekçilerin biricik sesi olan Yeni Evrensel gazetesinin 10 gün süre ile kapatıldığı belirtilerek, bu kararın basın özgürlüğüne ve halkın haber alma hakkına indirilmiş ciddi bir darbe olduğu vurgulandı. Açıklamada, bu kararla, grevi yasaklanan, sefalet zammı anlamına gelen IMF zammına mecbur edilmek istenen emekçinin, ürettiği ürünün maliyetini bile karşılayamaz duruma getirilen çiftçinin, özerk-demokratik üniversite mücadelesi veren öğrencinin, köyüne dönerken kimliğini ve kültürünü de yaşamak ve yaşatmak isteyen Kürt köylüsünün sesinin, soluğunun kısılmak istendiği kaydedildi.
Yargıtay Başkanı'ndan Cumhurbaşkanı'na kadar en üst düzeyde devlet organlarının "hukuk" ve "demokrasi" dersi diye sunulan uzun nutuklarının halkın haber alma hakkına böyle bir darbenin indirilmesini engelleyemediğine dikkat çekilen açıklamada, "Bu durum göstermektedir ki, bu ülkede basın özgürlüğü ve demokrasi emekçilerin mücadelesi ile kazanılacaktır. Türkiye'nin emekçileri bu saldırının kendi mücadelelerini hedef aldığının bilinciyle, gazetelerine mutlaka daha fazla sahip çıkacaklardır" denildi.
www.evrensel.net