05 Ekim 2000 21:00

10 gün kapatıldık

Gazetemiz Yeni Evrensel İstanbul 5 No'lu DGM'nin kararıyla 10 gün süreyle kapatıldı. Evrensel, okurlarıyla 16 Ekim'de yeniden buluşacak.

Paylaş
10 gün kapatıldık
Gazetemiz Yeni Evrensel, bugünden itibaren 10 gün okurlarıyla buluşamayacak. İstanbul 5 No'lu DGM'nin, değiştirilmesi tartışılan TCK'nın 312/2. maddesi uyarınca verdiği kararın Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nde onanmasıyla, basın özgürlüğü bir kez daha çiğnendi. 2 yılı aşkın bir süredir yayın hayatını sürdüren gazetemizin okurları ile buluşmasını engelleyen bu karar, aynı zamanda halkın haber alma hakkına vurulmuş ağır bir darbe oldu.
Gazetemiz hakkında, İstanbul 5 No'lu DGM tarafından verilen ve Yargıtay'da kesinleşen 10 gün kapatma kararı dün tebliğ edildi.
Kapatmaya, 6 Haziran 1999 tarihinde gazetemizin 6. sayfasında yer alan A. Cihan Soylu'nun "Mercek" isimli köşesinde yayınlanan, "Kürt Sorunu ya da 'Tam Hak Eşitliği Mücadelesi" başlıklı yazı gerekçe gösterildi.
İstanbul 5 No'lu DGM, söz konusu yazıda, "halkı bölge, sınıf, ırk farklılığı gözeterek düşmanlığa açıkça tahrik etmek" suçunun işlendiğini iddia etti.
17 Şubat 2000 tarihinde görülen duruşmada, gazetimizin eski Yazıişleri Müdürü Tuncay Seyman, Türk Ceza Kanunu'nun 312/2. maddesi uyarınca 1 yıl 8 ay hapis 5 milyon 558 bin 333 TL. ağır para cezasına çarptırıldı.
Mahkeme, Seyman'ın cezasını ertelemeyerek, gazetemiz hakkında da 10 gün kapatma cezası vermişti. DGM'nin kararı ise, 14 Haziran 2000 tarihinde Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin, "2000/10551-11047 esas karar sayılı" ilamı ile kesinleşti.
Kapatma kararı, dün gazetemiz yetkililerine tebliğ edildi. Karara göre, dünden itibaren yayını durdurulan gazetemiz, 16 Ekim 2000 tarihine kadar okurlarıyla buluşamayacak.
ÇGD: Hukuksuzluğa hukuk maskesi
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Şubesi, gazetemiz hakkında verilen kapatma kararının hukuksuzluk olduğunu belirtti. ÇGD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, değiştirilmesi tartışma konusu olan TCK'nın 312/2'nci maddesi uyarınca verilen kararın Yargıtay tarafından onanması ile basın özgürlüğünün bir darbe daha aldığı kaydedildi. Gazetemizin okurlarıyla buluşmasına yönelik bu kararın "hukuksuzluğa hukuk maskesi" içerdiğinin söylendiği açıklamada, "Ülkenin ayıbı haline gelen düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılmasının acil ihtiyaçlardan bir tanesi olduğunu belirtiyoruz. Bir kez daha yineliyoruz: Biz yazmaktan ve ifade etmekten bıkmayacağız. Ya siz?..." denildi.
ÖNCEKİ HABER

Dış ticaret açığı büyüdü

SONRAKİ HABER

CHP İstanbul'da tartışmalar sürüyor: "Hizipçi kadro" eleştirisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa