05 Ekim 2000 21:00

Seçim sonuçları kısmen iptal edildi

Yugoslavya Anayasa Mahkemesi, 24 Eylül'de yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin bir bölümünü iptal etti.

Paylaş
Seçim sonuçları kısmen iptal edildi
Yugoslavya Anayasa Mahkemesi, 24 Eylül'de yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin bir bölümünü iptal etti. Anayasa Mahkemesi'nden yayınlanan açıklamada, devlet başkanlığı seçimlerinin hangi bölümünün geçersiz kılındığı belirtilmedi. Ancak, Özgür Avrupa radyosu'nun haberine göre, Yugoslavya Anayasa Mahkemesi Başkanı Milutin Srdic, "Anayasa Mahkemesi'nin seçimlerin bir kısmını iptal kararının, seçimlerin tekrarı anlamına geldiğini" söyledi. Srdic, seçimlerin Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in görev süresi sona erdikten sonra tekrarlanacağını belirtti.
Muhalefet sevinmedi
Seçimlerin sona ermesinden bu yana halkı Devet Başkanı Slobodan Miloseviç'e karşı sokaklara döken muhalefet ise karara mesafeli yaklaştı. Muhalefet partilerinin ve batının ortak devlet başkanı adayı Vojislav Kostuniça, kararın bir "tuzak" olabileceğini savundu. Kostuniça, "Anayasa Mahkemesi'nin karar metnini görmedim. İlk bakışta bu Miloseviç'in durumu kabul ettiği ve teslim olduğu anlamını taşıyor gibi görünüyor, ama büyük bir tuzak olabilir. Aşırı iyimserlikle sevince kapılacak bir durum yok" dedi. Miloseviç muhalifleri, seçim sonuçlarıyla ilgili iddialarını daha önce Anayasa Mahkemesi'ne bizzat götürmüştü.
Rusya memnun
Rusya ise kararı olumlu karşıladı. Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergei İvanov, kararın Rusya'ya Belgrad yönetimi ile muhalefet arasındaki arabuluculuk yapması için daha çok zaman verdiğini söyledi. Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Hindistan ziyaretinde eşlik eden İvanov, Bombay'de yaptığı açıklamada, bunun, Putin'e daha geniş manevra özgürlüğü tanıyan tamamen yeni bir durum olduğunu söyledi.
İkinci tur yapılacak
Yugoslav ordusu, ikinci tur seçimde kazanacak başkan adayını tanıyacağını bildirdi. Genelkurmay Başkanı General Nebosja Pavkoviç, "İkinci turun galibi, ordu tarafından tanınacaktır. Yasalara saygısı olan herkes bilir ki, başkanlık seçiminin ikinci turunu kazanan, silahlı kuvvetlerin başkomutanı ve yüksek savunma konseyinin de başkanı olur" dedi. İlk tur seçimleri yüzde 49 oyla kazanan muhalefet, 8 Ekim'deki ikinci tur seçime katılmayacağını bildirmişti.
Öte yandan, Sırp polisi, parlamento önünde toplanan, Miloseviç karşıtı göstericilere müdahale etti. Polisin, parlamento binasına çıkmaya başlayan göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz ve cop kullandığını kaydedildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İsrail, Filistin toprağından çekilsin

SONRAKİ HABER

Eren Erdem'in tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa