İşçiler, Sabancı Center'a yürüyor

İşçiler, cuma günü Sabancı Center'a yürüyerek patronların yapacağı toplantıyı protesto edecekler. Eyleme DİSK ve Türk-İş'e bağlı sendikaların da destek vermesi bekleniyor.

İşçiler, Sabancı Center'a yürüyor
Anayasal haklarını kullanarak, sendikaya üye olan ve bu yüzden işten atılan işçiler cuma günü Sabancı Center'a yürüyerek, patronların yapacağı toplantıyı protesto edecekler. Eyleme DİSK ve Türk-İş'e bağlı sendikaların da destek vermesi bekleniyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak, patronların yarım yamalak çıkarılmak istenen iş güvencesi yasa tasarısına bile karşı çıktığını söyledi.
Patronların hazırladığı alternatif yasa tasarısı ile kıdem ve ihbar tazminatını gasp etmeyi tasarladıklarını söyleyen Tokmak, "DİSK olarak bu eyleme destek veriyoruz. Nasıl Seattle ve Prag'ta işçiler toplanan patronlara tepkilerini dile getiriyorlarsa Türkiye'de de işçilerin bu hakları var" dedi. Sabancı Center önünde cuma günü yapılacak eylem saat 10.00'da başlayacak.
Bütün patronlar bir arada
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), "Yeni ve Çağdaş İş Kanunu" adı verilen taslağı, cuma günü İstanbul'da düzenlenecek bir toplantı ile tartışmaya açacak. Toplantıya Rahmi Koç, Sakıp Sabancı, Bülent Eczacıbaşı gibi patronlar ile Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur, TOBB, TESK, TZOB ile Sanayi ve Ticaret Odaları yetkililerinin katılması bekleniyor.
TİSK, "yanlı ve tehlikeleri detaylarda saklı" olarak nitelediği iş güvencesi yasa tasarısına, işletmelere kaldırılamayacak yeni yükler getirdiği gerekçesiyle karşı çıkıyor.
Patronlar ne istiyor
Geçen mayıs ayında İstanbul'da toplanan TİSK Danışma Konseyi'nde de konu ağırlıklı olarak ele alınmış ve alternatif yasa taslağı hazırlığı içinde bulunulduğu açıklanmıştı. Bu toplantının sonuç bildirgesinde, TİSK'e göre "çağdaş iş kanunu"nun kriterleri şöyle sıralanmıştı:
  • Uluslararası normlara uyumlu olmalı.
  • İşsizlik Sigortası'nın yürürlüğe girmesi nedeniyle bu sigorta dalının üstlendiği fonksiyonları da içeren kıdem ve ihbar tazminatları yeniden düzenlenmeli.
  • Özellikle iş süresinde, ücrette ve istihdamda, işletmelerin ekonomik değişimlere hızla adapte olabilmelerini sağlayacak esnek uygulamalara imkân tanımalı.
  • Uygulanabilirlik kapsamı genişletilmeli. Değişen ihtiyaçlara cevap verebilmeli. Artık uygulama alanı kalmamış hükümlerden arındırılmalı.
    www.evrensel.net