04 Ekim 2000 01:00

Rantçı yapılaşmaya karşı durulmalı

Dünya Mimarlık ve Konut Günü Buluşması'nın sonuç bildirgesinde, spekülatif, rantçı ve çarpık yapılaşmaya karşı durulması gerektiği vurgulandı. Bildirge, özellikle son 50 yılda mimarlığın tarihsel ve evrensel ilkelerinin göz ardı edildiğini belirtiyor.

Paylaş
Rantçı yapılaşmaya karşı durulmalı
Antakya'da gerçekleştirilen "Dünya Mimarlık ve Konut Günü Buluşması"nın sonuç bildirgesi açıklandı.
Ana teması "Mimarlık ve kültürel çoğulculuk" olarak belirlenen buluşmanın sonuç bildirgesinda, Türkiye'de özellikle son 50 yılda mimarlığın tarihsel ve evrensel ilkelerinin göz ardı edildiğine dikkat çekildi ve kentsel gelişme, yeni konut üretimi, yapılaşma ve her türlü imar faaliyetinde, rantçı, spekülatif ve çarpık yapılaşma anlayışına karşı durulması gerektiği vurgulandı.
Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu tarafından duyurulan sonuç bildirgesinde, konut tasarımı üretimi ve planlamasının çağdaş yaşam ve çevre koşullarına göre yapılmasının önemli olduğuna işaret edilerek, "uydu kent" türü yerleşmelere öncelik tanındığı belirtilerek, kent kültürü yoksunu uygulamalara son verilmesi istendi.
Kültürel alaşım
Sonuç bildirgesinde, hukuk ve bilim dışı yapılaşmalara karşı ciddi, caydırıcı ve engelleyici yasal yaptırımları içeren bir "imar reformu"nun gerekliliğine işaret edilerek, farklı kültürlerin ortak izleri ve birikimleri ile kimlik bulan "kültürel alaşımlar"ın sömürgeci siyasetlere karşı, kültürler arasındaki barış dostluk ve dayanışmanın ulusal ve evrensel güvencesi olarak önem kazandığı vurgulandı.
Sonuç bildirgesinde "Sözde Ermeni Soykırımı" tasarısına karşı Türk ve Ermeni yurttaşların ortak sesi olarak verilmesi gereken en doğru yanıtın da "kültürel alaşım" saptaması içinde dile getirilmesi gerekliliğinin altı çizildi.
Kosova'da tahrip olan Osmanlı dönemi kültürel mirasının sözde "onarım" işlerini yüklenen Suudi Arabistanlı restorasyon ekiplerinin, hasarlı binaları yıkarak yerlerine de Suudi kültürünü simgeleyen yeni yapılar yapmasının eleştirildiği sonuç bildirgesinde, kültürler üzerindeki siyasal katliamlara son verilmesi isteği dile getirildi.
Koruma ve yaşatma
Her türlü imar ve yerel yönetim politikasında öncelikli hedefin "koruma ve yaşatma" olması gerektiğinin kaydedildiği sonuç bildirgesinde, Antakya ilinin de eski kent dokusunun özelliklerinin korunması istenerek, "Antakya Kentsel-Çevresel Koruma ve Yaşatma Protokolü"nün devreye girmesinin gerekliliği bildirildi.
Buluşma çerçevesinde, "Bir Zamanlar Maraş", "Ayvalık", "Kayaköyü", "Kent kimliği - Tarihi Kent: Antakya-2000", "Antakya Evleri" konulu sergiler de düzenlendi.
ÖNCEKİ HABER

Bölünmüşlük MESS'e yarıyor

SONRAKİ HABER

Erdoğan ile Kılıçdaroğlu, Çubuk'taki saldırı sonrası ilk kez bir arada

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa