CHP'ye 'değişen' başkan

CHP'de koltuk kavgasını Deniz Baykal kazandı. Baykal'ın oluşturduğu kendisine uygun Parti Meclisi ile 'şimdilik' durulmuş bir parti izlenimi vermeye çalışan CHP, durulacağa benzemiyor. CHP kulislerinde SHP'nin yeniden kurulacağı ve partinin bölünebileceği söylenirken, 'değişen' Baykal'ın PM listesinde ağırlıklı olarak 'eski adamlarına' yer vermesi dikkat çekti.

CHP'ye 'değişen' başkan
CHP'de hiçbir zaman bitmeyen koltuk kavgasının son on beş gündür hızlanmasına neden olan olağanüstü kurultay dün yapıldı. Bu kurultayda sekizinci kez aday olan eski Genel Başkan Deniz Baykal genel başkanlığa tekrar seçilirken, Parti Meclisi (PM) de ağırlıklı olarak Baykalcılardan oluştu. Baykal'ın kazanmasında Doğu ve Güneydoğu delegelerinin tavrının etkili olduğu söylenirken, kulislerde kurultay sonucunda, partinin bölünerek SHP'nin yeniden kurulabileceği konuşuluyor.
Çalışmalarına dün saat 11.30'da başlayan kurultayda genel başkan adaylarının saat 16.30'da sona eren konuşmalarından sonra, PM ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) adayları başvurularını yaptı. Listelerin basımı ve salonda seçim düzeninin alınması için kurultay çalışmalarına saat 21.30'a kadar ara verildiğinin duyurulmasına rağmen, seçimlere, listelerin basımının geciktiği iddiasıyla ancak gece yarısından sonra geçilebildi. Bu arada, divan başkanlığına çarşaf listenin ulaşmasına yaklaşık bir saat kala, önce Hasan Fehmi Güneş'in, ardından Altan Öymen'in ve daha sonra Sefa Sirmen'in anahtar listeleri delegelere dağıtıldı. Deniz Baykal'ın anahtar listesinin dağıtımına ise çarşaf listenin divana ulaşmasından sonra başlandı. Gecikme, kurultay salonunda, "Cumhuriyeti kuran parti, liste basmayı beceremedi" yorumlarına sebep oldu.
Deniz Baykal'ın ayak oyunları
Yaşanan bu 8 saatlik beklemenin Baykal'ın diğer listeleri görmek için yaptığı bir "oyun" olduğu söylendi. Kurultay salonunun egemenliğini tamamen eline geçiren Baykal'ın Divan Başkanı'nın da yandaşı olmasını kullanarak, çarşaf listenin basılmasını matbaada kasıtlı olarak geciktirdiği belirtiliyor. Baykal'ın çarşaf listenin basılmasını geciktirerek, diğer adayların anahtar listesinin çıkmasını beklediği, listeler çıktıktan sonra o listelerde yer alan isimlere göre kendi listesini belirlediği ifade ediliyor. Çarşaf listenin ve Baykal'ın listesinin, diğer adayların anahtar listelerinin dağıtılmasından yarım saat sonra ortaya çıkması bu iddiaları kuvvetlendirdi.
Listelerin gelmesinin ardından 40 kabinde başlayan oylamada birinci turda Parti Meclisi ve genel başkanlık için birlikte seçim yapıldı. Genel başkanlık için hiçbir adayın gerekli 520 oya ulaşamadığı ve yaklaşık altı saat süren oylamanın sonuçlarının açıklanması ile Genel Başkan Altan Öymen de dahil salondaki herkes ellerinde kâğıt kalemle, olası çekilmeler durumunda ortaya çıkacak oy tablosunu hesaplamaya başladı.
Öymen çekilecekti
Öymen'in, kurmaylarıyla yaptığı hesaplardan çıkan sonuçlardan memnun olmadığı görüldü. Adayların hiçbirinin resmi olarak çekilmediği, ancak oy dağılımından fiili olarak çekildikleri sonucunun çıkarıldığı ikinci turda, umudu iyice tükenen Öymen, bir ara üçüncü tura girmeden adaylıktan çekilmeye karar verdi. Çekilme kararını açıklamak için kürsüye yönelen Öymen'i çekilmemesi konusunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Nurettin Sözen ve Tarhan Erdem ikna etti.
Üçüncü turda Baykal'ın büyük farkla kazandığı seçim sonucunda çıkan oy tablosundan, Sefa Sirmen ve Hasan Fehmi Güneş'ten hem Deniz Baykal'a hem de Altan Öymen'e oy kaydığı görüldü.
Baykal'dan 'birlik' mesajı
Üçüncü tur seçim sonuçlarının açıklanması ile genel başkanlığı ilan edilen Baykal, yaptığı teşekkür konuşmasında, daha önceki kurultaylarda seçilen genel başkanların yaptığı gibi "Birlik beraberlik içinde, iktidara yürüyüş" mesajları verdi. Baykal ve davet üzerine kürsüye gelen eski Genel Başkan Altan Öymen, ele ele tutuşarak, partilileri selamladılar. Öymen, Baykal'ı kutlayarak delegelere teşekkür etti.
Deniz Baykal, Öymen'in ardından yaptığı teşekkür konuşmasında 15 ay önce alınan seçim yenilgisi sonrasında kendi isteği ile genel başkanlıktan ayrıldığını ve 11. Olağanüstü Kurultay'da delegelerin demokratik kararı ile yeniden görev başına geldiğini söyledi. "Gün, özel duygularımızın etkisi altında kalma günü değil, görev günüdür. Yeni bir başlangıç yapıyoruz" diye devam eden Baykal, önlerinde büyük görevler olduğunu, bunları el ele vererek yerine getireceklerini savundu.
Baykal'ın PM'sinde eski adamlar
Son günlerin en çok pazarlık yapılan konusu olan Parti Meclisi listeleri ise taraflar arasındaki çekişmeler ve işbirlikleri açısından önemli bir gösterge oldu. Dört listede birden yer alan aday olmazken, Erdal Kalkan, Kemal Nebioğlu, Meral Sağır ve sinema sanatçısı Aykut Oray kurultayın asıl rakipleri olan Öymen ve Baykal'ın listesinde yer alan ortak isimler oldu. Sefa Sirmen'in listesinin diğer üç listenin karma bir şekilde oluşturulduğu görülürken, Ertuğrul Günay'a yakın isimlerin tüm listelere dağılması dikkat çekti.
"Artık değiştim" diyen, kurultay öncesinde ve salonda eski adamlarından uzak durarak imajını korumaya çalışan Baykal'ın PM listesinde ağırlıklı olarak "eski adamları"na yer verdiği görüldü. Baykal'ın listesinde 18 Nisan seçimleri öncesindeki PM'den 26 kişi bulunurken, sadece 20 aday yeni isimlerden oluştu.
Dün sabah saatlerinde sonuçlanan seçimlerde PM'ye ağırlıklı olarak Baykalcılar girerken, Baykal'ın 60 kişilik listesi, Altan Öymen'in listesinde yer alan 18 üyeyle delindi. Genel başkanlık seçiminden sonra CHP'de politika yapmayacağını açıklayan Mehmet Moğultay da yeni PM'de yer aldı. Tanınmış simalar Zülfü Livaneli, Berhan Şimşek, Aykut Oray ve eski İtalya Büyükelçisi İnal Batu da yeni PM'ye girdi.
www.evrensel.net