Küresel kadın yürüyüşü etkinlikleri

Malatya Demokratik Kadın Platformu'nu oluşturan EMEP, HADEP, ÖDP, EKB/D ve KESK Kadın Komisyonu, 8 Mart 2000 tarihinden itibaren çalışmalarını sürüdüren...

Küresel kadın yürüyüşü etkinlikleri
Malatya Demokratik Kadın Platformu'nu oluşturan EMEP, HADEP, ÖDP, EKB/D ve KESK Kadın Komisyonu, 8 Mart 2000 tarihinden itibaren çalışmalarını sürüdüren ve dünyanın 155 ülkesinde örgütlenen "Yoksulluğa ve Şiddete Karşı 2000 Yılı Dünya Kadın Yürüyüşü Platformu'" kapsamında bir sokak şenliği gerçekleştirecek. Öten yandan, Türkiye yürütmesinin, 8 Ekim'de Ankara'da yapılacak olan final mitingine, erkeklerin katılmaması yönünde karar alması üzerine EMEP Ankara İl Örgütü bu mitinge katılmayacağını açıkladı.
Maltaya'da şenlikli destek
Malatya Demokratik Kadın Platformu'nu oluşturan EMEP, HADEP, ÖDP, EKB/D ve KESK Kadın Komisyonu, Küresel Kadın Yürüyüşü etkinlikleri çerçevesinde bir sokak şenliği gerçekleştirecek. Demokratik Kadın Platformu bileşenleri 7 kişilik bir tertip komitesi oluşturarak 7 Ekim'de Malatya Kernek Meydanı'nda açık hava şenliği yapmak için başvuruda bulundu.
Gurup Maya'nın yanı sıra skeçler, halkoyunları ve şiir dinletisinin yer alacağı açık hava şenliğinde eğitim, sağlık, tarım ve işçi sorunlarıyla ilgili stantların açılması da düşünülüyor. Şenlik çalışmaları kapsamında bildiri ve el ilanları hazırlayan Demokratik Kadın Platformu, işyerlerinde, semtlerde ve köylerde bildiri dağıtarak toplantılar yapacak. Şenliğe katılım için bugüne kadar TEKSİF, Tek Gıda-İş, BTS, CHP, ANAP ve DYP'yle görüşen kadınlar, 8 Ekim'de Ankara'da Birleşmiş Milletler önünde yapılacak kadın yürüyüşüne de kitlesel olarak katılma kararı aldı
EMEP, Ankara'daki mitinge katılmayacak
"Yoksulluğa ve Şiddete Karşı 2000 Yılı Dünya Kadın Yürüyüşü Platformu''nun Ankara ayağında yer alan EMEP İl Örgütü, platformdan ayrıldığını açıkladı. EMEP'in platformdan çekilmesinin gerekçesi ise, 8 Ekim tarihinde Ankara'da yapılacak olan final miting için Türkiye yürütmesi tarafından yapılan açıklamada, erkeklerin mitinge alınmayacağının ve mitingin bir kadın mitingi olacağının belirtilmesi.
EMEP Ankara İl Örgütü adına yapılan açıklamada, "Partimiz, ülkemizde yaşanan tüm sorunlar gibi emekçi kadınların yaşadığı sorunların da kaynağının kapitalist sistem olduğu inancındadır. Emperyalizm işçi ve emekçileri dil, din, ırk, kadın, erkek vb. biçimlerde bölerek yalnızlaştırmak için politikalar üretirken, asıl hedefinin IMF, Dünya Bankası politikaları ve emperyalizme karşı olduğunu iddia eden bir yürüyüş de, erkek emekçilerin bu mitinge gelmesinin "yasaklanmasının" tam da emperyalizmin böl-parçala-yönet politikalarına hizmet edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenlerden dolayı 2000 Yılı Dünya Kadın Yürüyüşü çalışmaları içinde yer almamızın mümkün olmadığını tüm kamuoyuna duyuruyoruz" denildi.
www.evrensel.net