Katliama karşı genel grev

Likud partisi liderinin Doğu Kudüs'e gitmesiyle başlayan çatışmalar sürüyor. Çok sayıda Filistinli ve İsrail askeri yaralandı. Filistin yönetiminin ilan ettiği genel grev, tüm ülkede etkili oldu.

Katliama karşı genel grev
İsrailli siyonist politikacı Ariel Şaron'un Doğu Kudüs'teki Harem'üş Şerif'e düzenlediği provokatif ziyaretin ardından çıkan çatışmalarda en az 6 Filistinli yaşamını yitirdi. Filistin yönetimi, katliam nedeniyle genel grev ilan etti. Genel grev büyük oranda etkili olurken, İsrail polisi ve Filistinililer arasındaki çatışmalar dün de sürdü. İsrail'in gerici anamuhalefet partisi Likud'un Genel Başkanı Şaron başkanlığındaki parlamenterler heyetinin Harem'üş Şerif ziyareti, geçtiğimiz perşembe günü başlamıştı.
Genel grev
Filistin yönetimi, İsrail'i protesto etmek amacıyla genel grev çağrısı yaptı. Filistin Enformasyon Bakanı Yaser Abed Rabbo tarafından, Filistin'in Sesi radyosundan yapılan açıklamada, halk dün genel greve çağrıldı. Filistin halkının hemen hepsi çağrıya uydu, pekçok işyerinde de kepenk indirme eylemi yapıldı. Filistin kabinesinin Ramallah'taki haftalık olağan toplantısının ardından yaptığı açıklamada Abed Rabbo, bakanlıklar gibi resmi kuruluşların genel grev kapsamının dışında kalacağını belirtti.
Batı Şeria ve Gazze
Kudüs'te başlayan çatışmalar Batı Şeria ve Gazze'ye de sıçradı. İsrail askerleri bu bölgelerde de dün 26 Filistinliyi yaraladılar. Görgü tanıkları ve hastane kaynaklarının verdikleri bilgiye göre, yaralananlardan 10'u El Halil'den ve bunlardan birinin durumu ağır. Yaralıların 16'sının ise Gazze'den olduğu belirtildi. Görgü tanıkları, İsrail askerlerinin kauçuk kaplı mermi ve gözyaşı bombası kullandığını söylediler. Filistin yönetimi, Kudüs'teki ktaliam nedeniyle Batı Şeria ve Gazze'de bir günlük yas çağrısında bulunmuştu.
Arafat yine gezintide
Filistin lideri Yaser Arafat, Filistinlilerle İsrail arasındaki çatışmalar hakkında Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e bilgi vermek üzere dün Kahire'ye gitti. Filistin Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nebil Şaat, Arafat'ın BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la da görüştüğünü ve uluslararası kamuoyundan İsral'e gerilimi artırmaya son vermesi çağrısında bulunulmasını istediğini kaydetti.
Hamas'tan miting
Olaylar üzerine açıklama yapan İran yanlısı Hamas örgütünün "ruhani" lideri Filistinli şeyh Ahmed Yasin, İsrail'e karşı silahlı mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Ürdün'ün başkenti Amman'daki Filistin mülteci kampında yaklaşık 3 bin kişi tarafından düzenlenen toplantıya telefonla katılan Yasin, "Yolumuza devam ediyoruz: Zafer ya da ölüm. Haklarımızı elde etmek ve barışın tesisi ancak direnişle mümkün olacaktır" diye konuştu.
İslami Cihad örgütünden yapılan açıklamada da, Harem'üş Şerif'te öldürülen 5 Filistinlinin intikamının alınacağı söylendi.
İsrail Başbakanı Ehud Barak, çatışmaların hemen öncesinde yaptığı bir açıklamada Kudüs sorununu erteleyen kısmi bir barış anlaşmasının olanaklı olduğunu söylemişti. Barak, Jerusalem Post gazetesine verdiği röportajda "her konuda bir anlaşmaya yakın olduklarını, ancak Kudüs konusunda çözüme yakın olmayı başaramadıkları durumda bunun mümkün bir düşünce olduğunu" söylemişti.
Öte yandan, Türkiye, Filistinlilerin öldürülmesini kınadı. Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ı arayarak, "olaylar nedeniyle derin üzüntü duyduğu ve bu vahim olayı kınadığını" söylediği belirtildi.
www.evrensel.net