Okullar hâlâ hasarlı

17 Ağustos depreminin üzerinden geçen bir yılı aşkın süreye karşın, Kocaeli'de hasarlı okullar onarılmadı ya da yerlerine yeni okullar yapılmadı. Yapılanlar ihtiyaçlar karşısında bir arpa boyu yol anlamına geliyor.

Okullar hâlâ hasarlı
Kocaeli'de, depremden zarar gören okulların çoğunun onarımı tamamlanamadı, birçoğunun ise onarımına dahi başlanmadı. Öğrenciler, yeni eğitim öğretim yılına da ya güçlendirilme yapılmamış hasarlı okullarında ya da prefabrik sınıflarda girecek.
İzmit'te Rehberlik Araştırma Merkezi, Gebze'de Anadolu Meslek ve Endüstri Meslek, Gölcük'te Barbaros Hayrettin, Karamürsel'de çok programlı, Hereke Nuh Çimento Endüstri Meslek ve Körfez Endüstri Meslek Lisesi ile Çayırova, Darıca Nene Hatun ve Yalakdere ilköğretim okullarının binalarındaki onarımlar devam ediyor.
İzmit'te Sarımeşe, Kullar, Yeni Eşme ve Orhangazi ilköğretim okulları, Körfez'de Fen Lisesi, Derince'de Piri Reis İlköğretim Okulu, Gebze'de İmam Hatip Lisesi ek binası, Kandıra'da Hacımazlı İlköğretim Okulu ve Karamürsel'de de Hikmet Özbağcı İlköğretim Okulu'nda aradan geçen 1 yıllık süreye rağmen onarım çalışmalarına henüz başlanamadı.
Marmara depreminde, 6 ilçedeki eğitim kurumlarına ait 25 bina çökmüş ya da kullanılamaz hale geldiği için sonradan yıkılmıştı. Bu binaların dağılımı da şöyle: İzmit'te Çubuklu Osmaniye, Uzunçiftlik Hasanpaşa, 28 Haziran, Kullar, Acısu, Aşağı Yuvacık, Kabaoğlu Sarıcalar, Zeytinburnu, Karatepe ve İnkılap ilköğretim okulları ile Gazi Lisesi ve öğretmenevi binaları, Derince'de Cumhuriyet İlköğretim Okulu ve İmam Hatip Lisesi, Gölcük'te Ulaşlı ve Mahmuriye ilköğretim okulları ile kız meslek lisesi ve ilçe milli eğitim müdürlüğü, Gebze'de İnönü, Ayhan Şahenk ve Darıca ilköğretim okulları, Kandıra'da ise Ballar ve Yunus Emre ilköğretim okulları. Öte yandan, deprem sonrası eğitime sağlanan katkılarla, 20 ayrı proje tamamlanarak hizmete girdiği belirtiliyor. Ancak, geçen bir yılda gerçekleştirilen bu projeler sadece 150 dersliği kapsıyor. Aynı süre içinde onarılan okul sayısı ise, sadece 3.
12 okulda 148 derslik, 1 okul bahçesinde kütüphane ve 1 okul binasında da takviye onarımı olmak üzere, toplam 15 proje üzerindeki çalışmaları ise sürüyor. Bu arada, protokolü imzalanmak üzere Kocaeli Valiliği'ne sunulan 7 ayrı projede de 56 derslikli 4 yeni okul ve 1 okula çok amaçlı salon yapımı ile 2 okul onarımı ve güçlendirilmesi öngörülüyor.
www.evrensel.net