Fotoğraf: AA

Grevci işçilerden Cottarelli'ye tepki

Eminönü Belediyesi'nde greve çıkan işçiler, dün Türkiye'ye gelen IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'ye tepki gösterdiler.

Grevci işçilerden Cottarelli'ye tepki
Şerif Karataş
Eminönü Belediyesi'nde Genel-İş İstanbul 7 No'lu Şube'nin başlattığı grev 4. gününü geride bıraktı. Edirnekapı'da bulunan Eminönü Fen İşleri Temizlik ve Trafik Müdürlükleri önünde bekleyen grev sözcüsü işçiler, belediye başkanlarının kendilerine önerdikleri zam ile geçinmenin zor olduğunu söylediler.
Dün Türkiye'ye gelen IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'ye de tepki gösteren işçiler, Cottarelli'nin ülke topraklarına ayak basmaması gerektiğini dile getirdiler.
Grevci işçilerden Ali Ateş, yapılan toplusözleşme görüşmelerinde 46 madde de anlaşma sağlanamadığını kayderek, "Yüzde 15 zam veriyorlar. Bu ülkede yüzde 15 zamla yaşamak mucize. Bu ücretle yaşamamız zor" dedi.
Ateş, diğer belediyelerde çalışan arkadaşlarının kendilerini ziyarete geldiklerini belirterek belediye ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Ateş, ilerleyen günlerde sendika ile beraber eylem kararlarını alacaklarını söyleyerek, anlaşma olmaması durumda 6 Eylül'de greve çıkacak diğer belediye işçileriyle güzel bir dayanışma içerisinde olacaklarını ifade etti.
Cottarelli'ye tükürmek gerekir
Mahir Keskin adlı işçi ise devletin resmi kurumlarının dört kişilik bir ailenin mutfak masraflarının 500 milyon lira olarak açıkladığını belirterek, işçiye de yüzde 10 zam verilmek istendiğini dile getirdi. Aldıkları ücretin yüzde 36'sını vergiye, yüzde 14'ünü sigortaya, yüzde 2'sininde fon için kesildiğini söyleyen Keskin, "Ücretimin yüzde 60'nı alacak, yüzde 40'nı bana verecek. Onu da alamıyorum. 1997'den beri içerde 3 milyar lira param var. Ben mesaiye gelmiyorum. Ama gelen arkadaşlarıma 'Sende mesaiye gelmeyen kadar alacaksın' deniliyor. Madem çalıştırıyorsun. O zaman emeğinin karşlığını ver. Kimin 2, kimin 3 kimin de 4 milyar lira alacağı var" dedi.
IMF'ye tepki gösteren Keskin, "Şu emekçiler şu memurlar, bugün IMF Şefi Cottarelli'nin yüzüne tükürmesi gerekiyor. Bu topraklara basmaması lazım" sözleriyle düşüncelerini dile getirdi.
Davut Selim adlı işçide basının ücretlerini çarpıtarak verdiğini belirterek, aldıkları ücretin eve gitmeden bittiğini de vurguladı. Okulların da açılacağına dikkat çeken Selim, "Okul masraflarını nasıl karşılayacağız şimdi" diye sordu.
www.evrensel.net