27 Ağustos 2000 01:00

Gözler metal ve tekstil sözleşmelerinde

Tekstil ve metal sektöründe örgütlü sendikalardan TEKSİF, DİSK/Tekstil ve Birleşik Metal-İş yöneticileri, işkollarında grev yasakları gelebileceğini ima ederken, Öz İplik-İş ve Özçelik-İş yöneticileri buna ihtimal vermiyor.

Paylaş
Gözler metal ve tekstil sözleşmelerinde
Lastik ve hizmet işkolunda başlayan grevlerin hükümet tarafından yasaklanmasından sonra şimdi de gözler toplusözleşme görüşmeleri başlayan tekstil ve metal işkollarına çevrildi. Tekstil ve metal sektöründe örgütlü sendikalardan DİSK/Tekstil, TEKSİF ve Birleşik Metal-İş yöneticileri, örgütlü oldukları işkolunda grev yasaklamalarının gelebileceğini ima ederlerken, Öz İplik-İş ve Özçelik-İş yöneticileri ise böyle bir şeye pek ihtimal vermiyorlar.
Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan TEKSİF Genel Başkanı Zeki Polat'ın ilk sözleri belediye grevlerinin yasaklanmasıyla ilgili oldu: "Hükümetin gözü aydın. Yasaklarla iyi ülke idare edilir. Sayın başbakan bu yasaklarla iyi ülke idare eder." Polat, "Sözleşmeye müdahale demokrasiye müdahaledir. Sayın başbakanın demokrasi anlayışı buysa ona söyleyecek hiçbir şeyimiz yok" dedi. Sermayenin bu kadar güçlü olduğu, ülkeyi yönetenlerin iki dudağı arasına bakıldığı dönemlerde grev yasaklamalarının yaşanabileceğini belirten Polat, "Ama bunlar demokrasi için iyi şeyler değildir" diye konuştu.
'İhtimal vermiyoruz'
Öz İplik-İş Genel Başkanı Yusuf Engin ise "Bizim sektörde Körfez Savaşı hariç şimdiye kadar bir erteleme söz konusu olmadı. Bundan sonra olur mu? Doğrusu ben tahmin etmiyorum" diye sözlerine başladı. Örgütlü oldukları sektörün milli güvenlik ve sağlıkla ilgisi olmadığını söyleyen Engin, "Grev erteleme kararı doğru değildir. Bu, özgür toplu pazarlık hakkını yok etmektir. Çalışanı işverene teslim etmektir" şeklinde konuştu.
Keyfi uygulamalar
DİSK/Tekstil Genel Sekreteri Ali Yılmaz da yaptığı açıklamada, işçilerin anayasal hakkı olan grevin, keyfi uygulamalar ve temelsiz gerekçelerle askıya alındığını dile getirdi. Yılmaz, "Örgütlenme hakları zaten kısıtlı olan işçilerin grev haklarının gasp edilmesi hiçbir haklı gerekçeye dayandırılamaz" dedi.
Metal işkolunda örgütlü olan ve sözleşme görüşmelerine başlayan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Kamil Kinkır da, grev yasağını doğru bulmadığını söyledi. Son karar ile hükümetin toplusözleşmelerdeki baskıyı artıracağının göründüğünü belirten Kinkır, "Grev ertelemeleri bizim ve tekstil için de geçerli. Yasal olmayan gerekçelerle bütün grevler ertelenecek. Konfederasyonlar düzeyinde mutlaka tepki gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.
Öz Çelik-İş Genel Sekreteri Mustafa Atlı ise, "Grev ertemeleri kabul edilebilir bir şey değildir. Hükümetin hem lastik, hem de belediye grevlerini ertelemelerini doğru bulmuyorum. Bu tür baskıların her zaman tepki ortaya çıkaracağını düşünüyoruz" dedi. Atlı, kendileri için grev yasağının henüz söz konusu olmadığını dile getirdi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yasaklama kararı siyasi

SONRAKİ HABER

Rezidansın 9. katından düşen kadının itilerek öldürüldüğü iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa