Alman hükümetinde Türkiye tartışması

Türkiye'ye cephane üretimine yönelik makine parkı ihracatı, insan hakları örgütlerinin baskısı sonucu Sosyal Demokrat-Yeşil koalisyonda tartışmalara yol açtı.

Alman hükümetinde Türkiye tartışması
Alman Fritz Werner firmasının Türkiye'ye cephane üretimine yönelik makine parkı ihracatı, Alman kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Çeşitli insan hakları örgütleri ihracata karşı tavır almasının ardından, hükümet ortakları arasında da bir görüş ayrılığı ortaya çıktı.
90 milyon mark tutarında olan ve Federal Hükümet tarafından onaylanan ihracat kararı, koalisyonun küçük ortağı Birlik 90/Yeşiller Partisi'nin bazı ileri gelenleri tarafından "kabul edilemez" olarak niteleniyor. Karara karşı çıkan Yeşiller Partisi Savunma Uzmanı Angelika Beer, ihracatla ilgili olarak meclisin eksik bilgilendirildiğini iddia ederek, koalisyonun büyük ortağı SPD'yi açıklama yapmaya çağırdı.
Bilindiği gibi Almanya'da, Türkiye'ye Leopard 2 tanklarının sevkıyatında da sorun yaşanmıştı. Türkiye'ye denenmesi için gönderilen Leopard 2 tankı, bu yılın başında Birlik 90/Yeşiller Partisi içinde geniş tartışmalara neden olmuştu.
Türkiye'ye yeni görevler biçildi
Öte yandan, Medico International Örgütü'nün Ortadoğu Sorumlusu Hans Branscheidt, Junge Welt gazetesine verdiği demeçte, hükümeti, verdiği sözleri tutmamakla eleştirdi. Hükümetin, daha ocak ayında "Siyasi olarak sorunlu ve güvenilir olmayan bölgelere silah sevkıyatı yapmayacağı" konusunda karar aldığını hatırlatan Branscheidt, "şimdi ise Türkiye'nin cephaneliği büyütülüyor, tam da iç savaş durumlarında kullanılacak büyüklükte ve hedef vurma kabiliyeti yüksek bir mermi türünün üretimine yardım ediliyor" dedi.
Türk ordusunun önümüzdeki 25 yıl içinde modernleştirilmesi için 100 milyar dolar hacminde inanılmaz bir bütçe planlandığını söyleyen Branscheidt, "Bu bölgede yepyeni bir ordu kuruluyor ve buna temelden yeni görevler veriliyor. Bu görevler stratejik olarak İran, Irak, Suriye'yi hedefliyor. Aynı zamanda Kafkasya ülkeleri de bu strateji içinde yer alıyor. Türkiye'nin bölgesel büyük güç, en önemlisi ise düzeni koruyan bir güç olması hedefleniyor" dedi.
www.evrensel.net